John Marin hayatı ve eserleri (1870 – 1953)

John Marin

John Marin

Amerikalı ekspresyonist ressam John Marin 1870’de Rutherford, New Jersey’de doğdu. Bir dönem mimari tasarımcı olarak çalıştı. Daha sonra, Philadelphia Güzel Sanatlar Akademisi’nde ve New York City Sanat Öğrenci Birliği’nde resim eğitimi aldı. 1905’te Avrupa’ya gitti ve James McNeill Whistler’ın suluboyalarından ve gravürlerinden etkilendi. New York’a döndü ve Avrupa sanatındaki yeni hareketlerden büyük ölçüde habersiz kaldı. Alfred Stieglitz’in “291” galerisinde ve 1913’te Armory Show’da Kübizm ve Alman Ekspresyonizminin çeşitli ekolleriyle tanıştı. Bu etkiler, Singer Binası (1921) ve Maine Adaları (1922) gibi eserlerde örneklenen kişisel bir ifade biçimine dönüştü.

Sanatçılar sulu boyayı genellikle narin ve şeffaf efektler üretmek için kullanırlar, ancak Marin’ın teknik hakimiyeti görkemli bir üsluba dönüşmüş, New York’un anıtsal gücünü ve Maine kıyısındaki denizin acımasız dalgalarını vurgulamıştır. Onun güç ve hareket konusundaki kaygısı Aşağı Manhattan (1922) ve Off York Adası, Maine (1922) gibi eserleri üretmesini sağladı. Çalışmalarında objektif gerçeklik tuvalin aktivitesi arasında neredeyse farkedilmez bir hale dönüşür.

1930’lardan sonra artan oranda yağlı boyaya yöneldi. Tunk Mountains, Maine (1945) gibi bu ortamı kullanan eserlerde, sıklıkla, açıklığın ve saydamlığın etkisini elde etmek için tuval üzerinde neredeyse kuru bir fırçayı ve ince boya katmanlarını kullandı.

John Marin eserleri

Deniz Hareketi ve Gri Deniz
Deniz Hareketi ve Gri Deniz

Manhattan Aşıkları 02
Manhattan Aşıkları 02

Manhattan Aşıkları
Manhattan Aşıkları

şamandıra
şamandıra