İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı M » Mariano Fortuny y Marsal » Mariano Fortuny Marsal Hayatı ve Eserleri

Mariano Fortuny Marsal Hayatı ve Eserleri

  Mariano Fortuny

  Mariano Fortuny y Marsal (1838 – 1874)

  İspanyol romantik, oryantalist ressam Mariano Fortuny 1838’de Reus’da doğdu. Barselona Akademisi’nde dört yıl eğitim aldıktan sonra, 1858 yılında Roma’daki çalışmalarını tamamlamasını sağlayan Prix de Rome’u kazandı. 1859’da, İspanya ile Fas arasındaki savaşın sahnelerini resmetmek için Fas yetkililerince görevlendirildi. Çok geçmeden İspanya’ya döndü.

  Başlangıçta bu dönüş, Endülüs’ün farklı bölgelerine götüren uzun bir turistik gezinin bir aşaması olacaktı. Ancak, Granada’ya vardıktan sonra, sanatçı kendisini oraya yerleşmek ve çalışmak zorunda hissetti. Biyografların bazılarına göre Fortuny, Granada’da Estudio de los Mártires olarak bilinen bir atölye kurdu. Bu stüdyonun tam yeri bir sır olarak kaldı.

  1868’de Paris’i ziyaret etti ve kısa bir süre sonra Madrid’deki Prado Müzesi’nin küratörü olacak olan Federico de Madrazo’nun kızı Cecilia de Madrazo ile evlendi. Cecelia, Fortuny’nin arkadaşı, daha önce Fortuny’ye Avrupa seyahatlerinde eşlik eden Oryantalist sanatçı Ricardo de Madrazo’nun kız kardeşiydi. Paris’te, galerici Goupil ile çalıştı. Onun aracılığı ile uluslararası saygınlığı arttı ve büyük paralar kazandı. 1870’te Paris’e yapılan bir başka ziyaretin ardından Granada’da iki yıl kaldı, ancak daha sonra Roma’ya döndü ve 21 Kasım 1874’te sıtmadan dolayı aniden öldü.

  “Tetuan Muharebesi” gibi büyük boyutlu çalışmalar yaptı. Bununla birlikte, daha karakteristik, ince detaylarla dolu küçük eserleri, hayali bir 18. yüzyıl sahnesinin çekiciliğini ve cazibesini yeniden ele geçirmeyi hedefler.

  Sanatçının resimleri, zaman zaman Rokoko resminin yumuşaklığını hatırlatır. Ama aynı zamanda empresyonist fırça çalışmalarını öngören canlı yanardöner fırça darbelerine sahiptir.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Sanatçının Eser Örnekleri

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin