İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı M » John Martin » John Martin Hayatı ve Eserleri

John Martin Hayatı ve Eserleri

  John Martin

  John Martin (1789 – 1854)

  İngiliz romantik ressam John Martin 1789’da Hexham yakınlarında, Northumberland’da doğdu. İlk olarak Newcastle’daki bir ressamın asistanlığını yaptı. Ustası ile 1806 yılında Newcastle’dan Londra’ya taşındı. Burada on dokuz yaşında evlendi ve çizim dersleri vererek, suluboya resim yaparak, çini ve cam üzerine desenler yaparak geçimini kazandı. Eserlerini, 1811’den itibaren Kraliyet Akademisinde ve 1817’de ve 1821’de ödül kazandığı British Institution’da sergiledi. Londra için çeşitli kentsel tasarımlar yaptı ve Thames Vadisi’nin manzaralarını çalıştı.

  Ağırlıklı olarak dini konular üzerinde çalışan bir ressam olarak bilinmektedir. Resimlerinde tipik olarak çok sayıda küçük figürün bulunduğu geniş manzaralar ve şehir manzaraları çalışmıştır.

  Başlıca resimleri arasında Belshazzar’ın Bayramı (Tate Gallery T04896), Hesap Günü (Tate Gallery T01927), Cennetin Ovaları (Tate Gallery T01928) ve Büyük Günün Gazabı (Tate Gallery N05613) bulunmaktadır. Bunların birçoğu kendisi tarafından gravür haline getirildi. Diğerlerinin gravürleri Fransız Akademisi tarafından, hazırlandı. Belçika hükümeti Ninevah’ın düşüşünü satın aldıktan sonra, sanatçıya daimi üye ünvanı verdi.

  Sanatçı muazzam bir popülariteye sahipti ve etkisi devam etti. Takipçilerinden biri, Amerikan manzara resminin kurucusu Thomas Cole’dur. Diğerleri arasında Ralph Waldo Emerson ve Brontës vardır. Martin’in fantezi mimarisi, kendisinin Verdopolis’ten Edward de Lisle olarak göründüğü Brontë juvenilia’nın Glasstown ve Angria’sını etkiledi.

  Martin’in çalışmaları ayrıca Pre raphaelistleri ciddi olarak etkiledi. Hem sanatta hem de edebiyatta Fransız Romantik hareketi ondan ilham aldı. Viktorya dönemine ait demiryolu mimarisi, arkadaşı Brunel’in Clifton Asma Köprüsü de dahil olmak üzere motiflerinden kopyalandı.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Sanatçının Eser Örnekleri

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin