İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı M » Roberto Matta » Roberto Matta Hayatı ve Eserleri

Roberto Matta Hayatı ve Eserleri

  Roberto Matta

  Roberto Matta (1911 – 2002)

  Şili’li sürrealist ressam Roberto Matta 1911 yılında Santiago’da doğdu. Santiago’daki (1931) Katolik Üniversitesi’nde mimarlık eğitimi aldı ve etkili mimar ve şehir plancısı Le Corbusier için çalışmak üzere 1933’te Paris’e taşındı. Bu sürede giderek resim ile ilgilenmeye başladı.

  Avrupa’nın çeşitli merkezlerindeki dostları olan Gertrude Stein, Marcel Duchamp, Walter Gropius, Salvador Dalí, Federico Garcia Lorca, André Breton ve diğerleri sayesinde sürrealizme ilgi duydu. 1936’da mimarlık kariyerini terk etti.

  28 yaşında New York’a taşındığı zaman, ürkütücü ve öfkeli bir ortamın etrafında dönen, ayırt edici ve vizyoner bir biyo-morfolojik formlar dizisi yaratmıştı. Onun çok boyutlu hayali dünyası, şiddetli çatışma ve telaşlı hareketlerle doluydu.

  Hayatı boyunca sürrealistlerin psişik otomatizm konusundaki ilgisini, belli belirsiz figürsel öğelere yönelik bir tercihle birleştirdi. Psikolojik muğlaklık açısından zengin olan çalışmaları, II. Dünya Savaşı’ndan sonra varoluşçuluğun ortaya çıkmasına neden olan kaygısallık hislerini yansıtır.

  Arshile Gorky ve Robert Motherwell gibi sanatçılar üzerinde önemli bir etkisi vardı. Daha sonraki yıllarda, politikaya yoğunlaştı. Şili’deki cumhurbaşkanı Salvador Allende sosyalist hükümetinin güçlü bir destekçisiydi. Miguel de Cervantes, Arthur Rimbaud, Alfred Jarry ve William Shakespeare’in yazılarına dayanan bir dizi yaptı. Matta 1995 yılında Japonya Sanat Derneği’nin Praemium Imperiale ödülünü aldı.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Eser Örnekleri

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin