ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı M » Messina, Antonello da » Antonello da Messina hayatı ve eserleri (1430 – 1479)

Antonello da Messina hayatı ve eserleri (1430 – 1479)

Antonello da Messina hayatı ve eserleri

Antonello da Messina
Antonello da Messina

İtalyan rönesans dönemi ressamı Antonello da Messina 1430’da Sicilya, Messina’da doğdu. İlk yılları hakkında çok az şey biliniyor, ancak Napoli’de eğitim gördüğü, daha sonra da Provence ve Flaman sanatçılarının, hatta Jan van Eyck’in çalışmalarını incelediği düşünülmektedir. Bilinen en eski eserleri, Çarmıha Gerilmesi (yaklaşık 1455) ve Aziz Jerome Atölyesinde (1474) tablolarıdır. Çalışmalarında tipik Flaman tekniği ile gerçekçiliğin birleşim formları ve uzamsal düzenlemenin açıklığı ile karakteristik bir kombinasyon anlayışı gözlemlenmektedir.

1474 sonrası eserleri özverili, cesur ve basittir. İnsan formunun ve kişilik tasvirinin tam bir örneğini gösterir. 1475’ten 1476’ya kadar Venedik’te ve Milano’daydı. En olgun çalışmalarından biri olan St. Sebastian (1476)’da açıkça tanımlanmış mekan, anıtsal heykel formları ve parlak renklerin sentezini gerçekleştirdi.

1476’da Sicilya’ya döndü. Yaşamının son dönemlerinden kalan eserleri arasında şimdi Palermo’daki Palazzo Abatellis ve San Gregorio Polyptych adlı ünlü Bakireye Müjde bulunmaktadır.

Antonello da Messina eserleri

Aziz Jerome Atölyesinde

Aziz Jerome Atölyesinde