İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı M » Antonello da Messina » Antonello da Messina Hayatı ve Eserleri

Antonello da Messina Hayatı ve Eserleri

  Antonello da Messina

  Antonello da Messina (1430 – 1479)

  İtalyan rönesans dönemi ressamı Antonello da Messina 1430’da Sicilya, Messina’da doğdu. İlk yılları hakkında çok az şey bilinmektedir. Napoli’de eğitim gördüğü, daha sonra da Provence ve Flaman sanatçılarının, hatta Jan van Eyck’in çalışmalarını incelediği düşünülmektedir. Bilinen en eski eserleri, Çarmıha Gerilmesi (yaklaşık 1455) ve Aziz Jerome Atölyesinde (1474) tablolarıdır. Çalışmalarında tipik Flaman tekniği ile gerçekçiliğin birleşim formları ve uzamsal düzenlemenin açıklığı ile karakteristik bir kombinasyon anlayışı gözlemlenmektedir.

  1456 ve 1457 yılları arasında Messina’da usta bir ressam olduğunu kanıtladı. Ayrıca evini Calabria’dan bir öğrenci olan Paolo di Ciacio ile paylaştı. Sanatçının belgelenmiş en eski siparişi, 1457’de, Reggio Calabria’daki Confraternità di San Michele dei Gerbini için bir afiştir. Bu tür afişlerin ve adanmışlık imgelerinin üretimi için bir atölye kurdu.

  Tarihçiler Antonello’nun ilk portrelerini 1460’ların sonlarında çizdiğine inanmaktadırlar. Daha önceki İtalyan ressamların çoğu bireysel portreler için madalya tarzı profil pozunu benimsemiştir. O ise koyu bir arka plana karşı, tam yüz veya üç çeyrek görünümü ve göğüs boyu gösterilen Hollanda modelini takip ediyordu. John Pope-Hennessy onu “bireysel portrenin başlı başına bir sanat formu olduğu ilk İtalyan ressam” olarak nitelendirmiştir.

  1474 sonrası eserleri özverili, cesur ve basittir. İnsan formunun ve kişilik tasvirinin tam bir örneğini gösterir. 1475’ten 1476’ya kadar Venedik’te ve Milano’daydı. En olgun çalışmalarından biri olan St. Sebastian (1476)’da açıkça tanımlanmış mekan, anıtsal heykel formları ve parlak renklerin sentezini gerçekleştirdi.

  1476’da Sicilya’ya döndü. Yaşamının son dönemlerinden kalan eserleri arasında şimdi Palermo’daki Palazzo Abatellis ve San Gregorio Polyptych adlı ünlü Bakireye Müjde bulunmaktadır.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Eser Örnekleri

  Antonello da Messina Madonna ve Çocuk
  Antonello da Messina Çarmıh
  Antonello da Messina Aziz Sebastian
  Antonello da Messina Aziz Jerome Atölyesinde

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin