İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı M » Joan Miro » Joan Miro Güzel Kuşun Sevgililere Gizemi Anlatması

Joan Miro Güzel Kuşun Sevgililere Gizemi Anlatması

  Joan Miro Güzel Kuşun Sevgililere Gizemi Anlatması

  Joan Miro Güzel Kuşun Sevgililere Gizemi Anlatması

  Tarih: 1941,

  Orijinal Boyut: 45,7 x 38,1 cm,

  Yer: Museum of Modern Art New York.

  Teknik: Kağıt üzeri guaş,

  Sanatçının bu serisi, kağıt üzerinde guaj, yağlı boya ve odun kömürünün bir kombinasyonu kullanılarak üretildi. Miro bu dönemde hayatında zor bir dönemden geçiyordu ve belki de bu çalışmanın çılgın doğası, sorunlarını görsel bir biçimde vurgulamaktadır. Ayrıca 1940’ların başlarında belirli sanatsal materyallerin tedarik edilmesiyle ilgili bir sorun olmuş olabilir, bu da Miro’nun çalışma süreçlerini o sırada gerçekten ele geçirebileceği öğelere göre uyarlamış olabileceği anlamına geliyor.

  Avrupa’daki herhangi bir sanatçı için bu korkunç bir dönemdi ve olup bitenlerin çoğu, özellikle karanlık ve iç karartıcı bazı sanat eserlerini öne çıkaracak ve onlara ilham verecekti. Miro’nun kendisi için, genel zihniyet üzerinde güçlü ama olumsuz bir etki bırakan ve bu çalkantılı dönem boyunca uzanan alternatif bir çalışma grubunu zorlayan İspanya İç Savaşı ve II. Dünya Savaşı’nın birleşimiydi.

  Joan Miro Güzel Kuşun Sevgililere Gizemi adlı bu çalışmasında, savaş nedeniyle insanlığın dehşetinden kaçınmaya çalışmanın doğrudan bir sonucu olarak doğa ile bağlantı kurmaya çalışır. Sanatçı, bazıları kolayca tanımlanabilen, diğerlerini tanımlaması biraz daha zor olan birçok öğeyi küçük soyut şekillerde vurguluyor. Sağ tarafta kaplana benzer yaratığı ve parçanın etrafına yerleştirilmiş çok sayıda farklı gözü görebiliriz. Üstte siyah, yeşil ve kırmızı olarak üretilen şekillerle gradyan bir arka plan var. Cesur ve son derece çağdaş bir görünüm bırakarak sağlam tonlarla doldurulmuştur. Sanatçı bu tasarımları Normandiya’da yaşarken üretti ve o zamanlar bilinçli olarak tehlike ve stresle dolu şehir hayatından uzaklaşmaya çalışıyordu.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin