İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı M » Joan Miro » Joan Miro Kırlangıç ve Aşk

Joan Miro Kırlangıç ve Aşk

  Joan Miro Kırlangıç ve Aşk

  Joan Miro Kırlangıç ve Aşk

  Tarih: 1934,

  Orijinal Boyut: 199,3 x 247,6 cm,

  Yer: Museum of Modern Art, New York.

  Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Joan Miro Kırlangıç ve Aşk çalışmasında, hem insan düşüncesinin hem de evrenin kökenlerini düşündüren formlar ve çizgiler oluşturan canlı renkler yaratır. Sürrealizmden ilham alan ve kendi keşfini yürüten Miro, tamamen sanatçının hayal gücünden yola çıkarak özenle oluşturulmuş nesnelerin temel, tanınabilir formlarla yan yana getirildiği yeni bir tür resimsel alan icat etti. Tanımsız bir boşlukta yüzen amorf şekillerin varlığı, 1930’lardaki Miro eserlerinin çoğunu karakterize eder.

  Joan Miro hiçbir zaman herhangi bir hareketle yakından bağlantılı olmadı. Uzun bir kariyer boyunca sürdürdüğü biçimsel ve teknik yenilikler, 20. yüzyıldaki etkisini garantiledi.

  Miro’nun resim suikastına yönelik sık sık sözü edilen ilgisi, zenginler arasında propaganda ve kültürel kimliği teşvik etmenin bir yolu olarak kullanıldığına inandığı burjuva sanatından hoşlanmamasından kaynaklanmaktadır. Spesifik olarak, Miro Kübizme bu şekilde yanıt verdi. Picasso’nun sanatının popülaritesine ve siyaset tarafından sahiplenilmesine saldırmak amacıyla Picasso’nun tablolarına atıfta bulunarak “Gitarlarını kıracağım” dediği aktarılıyor.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin