Amedeo Modigliani hayatı ve eserleri (1884 – 1920)

Amedeo ModiglianiAmedeo Modigliani

İtalyan ekspresyonist ressam ve heykeltraş Amedeo Modigliani 1884’de Livorno’da doğdu. 14 yaşında resim çalışmalarına başladı. İlk olarak 1902 yazında heykel denemeleri yaptı ve ertesi yıl Venedik’teki Reale Instituto di Belle Arti’ye katıldı. Çocukluğu boyunca yaşadığı ciddi hastalıklar hayatı boyunca peşini bırakmadı. 1906’nın başlarında Paris’e gidip Montmartre’ye yerleşti ve Académie Colarossi’ye katıldı.

İlk dönem çalışmalarında Paul Cézanne, Paul Gauguin, Théophile Alexandre Steinlen ve Henri de Toulouse-Lautrec’in etkileri gözlenir. 1907 sonbaharında, I. Dünya Savaşı’ndan önce ondan eser satın alan ilk koleksiyoneri Dr. Paul Alexandre ile tanıştı. 1907 ve 1912’de Salon d’Automne’de, 1908, 1910 ve 1911’de Salon des Indépendants’daki sergilere katıldı.

1909’da kendisi gibi Montparnasse’da yaşayan Constantin Brancusi ile tanıştı. 1909’dan 1914’e kadar heykel üzerine yoğunlaştı, ama aynı zamanda resimlerine devam etti. Modigliani’nin arkadaş çevresi ağırlıklı olarak Max Jacob, Jacques Lipchitz ve Portekizli ressam Amadeo de Souza-Cardoso’dan oluşuyordu. Daha sonra Tsugouharu Foujita, Moïse Kisling, Jules Pascin, Sitwells, Chaim Soutine ve Maurice Utrillo ile tanıştı. Tek kişisel sergisi Aralık 1917’de Galerie Berthe Weill’de gerçekleşti.

Mart 1917’de arkadaşı ve modeli olan Jeanne Hébuterne ile tanıştı. Mart ya da Nisan 1918’den 31 Mayıs 1919’a kadar Fransa’nın güneyinde hem Nice hem de Cagnes’da yaşadılar. Modigliani 24 Ocak 1920’de Paris’te öldü.

Amedeo Modigliani Eserleri

Amedeo Modigliani Sırtüstü Yatan Nü
Sırtüstü Yatan Nü

Amedeo Modigliani Uzanmış Yatan Nü
Uzanmış Yatan Nü

Amedeo Modigliani Kanepede Yatan Nü
Kanepede Yatan Nü

Amedeo Modigliani Elleri Arkasında yatan Nü
Elleri Arkasında yatan Nü

Amedeo Modigliani Bayan van Muyden'in Resmi
Bayan van Muyden’in Resmi

Amedeo Modigliani çingene çocuğu ile
çingene çocuğu ile

Amedeo Modigliani Nü

Amedeo Modigliani Genç Bayan
Genç Bayan

Amedeo Modigliani Madam Reynaurd'un Portresi
Madam Reynaurd’un Portresi

Amedeo Modigliani Oturan Nü Model
Oturan Nü Model

Amedeo Modigliani Uzanmış Nü
Uzanmış Nü

Amedeo Modigliani Alice
Alice

Amedeo Modigliani Yatan Nü
Yatan Nü

Amedeo Modigliani Oturan Nü
Oturan Nü

Amedeo Modigliani Yüzükoyun Uzanmış Nü
Yüzükoyun Uzanmış Nü

Amedeo Modigliani Peyzaj
Peyzaj