İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı M » Amedeo Modigliani » Amedeo Modigliani Hayatı ve Eserleri

Amedeo Modigliani Hayatı ve Eserleri

  Amedeo Modigliani

  Amedeo Modigliani (1884 – 1920)

  İtalyan ekspresyonist ressam ve heykeltraş Amedeo Modigliani 1884’de Livorno’da doğdu. 14 yaşında resim çalışmalarına başladı. İlk olarak 1902 yazında heykel denemeleri yaptı ve ertesi yıl Venedik’teki Reale Instituto di Belle Arti’ye katıldı. Çocukluğu boyunca yaşadığı ciddi hastalıklar hayatı boyunca peşini bırakmadı. 1906’nın başlarında Paris’e gidip Montmartre’ye yerleşti ve Académie Colarossi’ye katıldı.

  İlk dönem çalışmalarında Paul Cézanne, Paul Gauguin, Théophile Alexandre Steinlen ve Henri de Toulouse-Lautrec’in etkileri gözlenir. 1907 sonbaharında, I. Dünya Savaşı’ndan önce ondan eser satın alan ilk koleksiyoneri Dr. Paul Alexandre ile tanıştı. 1907 ve 1912’de Salon d’Automne’de, 1908, 1910 ve 1911’de Salon des Indépendants’daki sergilere katıldı.

  1909’da kendisi gibi Montparnasse’da yaşayan Constantin Brancusi ile tanıştı. 1909’dan 1914’e kadar heykel üzerine yoğunlaştı, ama aynı zamanda resimlerine devam etti. Modigliani’nin arkadaş çevresi ağırlıklı olarak Max Jacob, Jacques Lipchitz ve Portekizli ressam Amadeo de Souza-Cardoso’dan oluşuyordu. 

  Daha sonra Tsugouharu Foujita, Moïse Kisling, Jules Pascin, Sitwells, Chaim Soutine ve Maurice Utrillo ile tanıştı. Tek kişisel sergisi Aralık 1917’de Galerie Berthe Weill’de gerçekleşti.

  Mart 1917’de arkadaşı ve modeli olan Jeanne Hébuterne ile tanıştı. Mart ya da Nisan 1918’den 31 Mayıs 1919’a kadar Fransa’nın güneyinde hem Nice hem de Cagnes’da yaşadılar. Modigliani 24 Ocak 1920’de Paris’te öldü.


  SANATÇININ TÜM ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Eser Örnekleri

  Amedeo Modigliani Şapka ve Kolyesi ile Jeanne Hebuterne
  Amedeo Modigliani Sırtüstü Yatan Nü
  Amedeo Modigliani Uzanmış Yatan Nü
  Amedeo Modigliani Elleri Arkasında Yatan Nü
  Amedeo Modigliani Çingene Kadın ve Çocuğu
  Amedeo Modigliani Genç Kadın
  Amedeo Modigliani Oturan Nü Model
  Amedeo Modigliani Alice
  Amedeo Modigliani Yatan Nü
  Amedeo Modigliani Yüzükoyun Uzanmış Nü

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin