İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı M » Henry Moret » Henry Moret Hayatı ve Eserleri

Henry Moret Hayatı ve Eserleri

  Henry Moret

  Henry Moret (1856 – 1913)

  Fransız Empresyonist ressam Henry Moret 1856’da Cherbourg’da doğdu. Sanatsal yeteneklerini ilk kez fark eden Lorient’teki komutanı Jules La Villette, onu bir çizim öğretmeni ve deniz ressamı olan Ernest Corroller ile tanıştırdı. Corroller ona Corot ve Courbet gibi ustalar tarafından uygulanan manzara sanatını öğretti. Ayrıca, 1876’da Rudolf Lehmann, Jean-Léon Gérôme ve daha sonra 1880’den itibaren çalıştığı Paris’teki École des Beaux-Arts’a kaydolmasını sağladı.

  İlk kez 1880’de Paris Salon’daki sergiye kabul edildi. Corroller ile temaslarını sürdüren sanatçı sık sık Brittany’ye döndü. 1888’de, Paul Gauguin‘in başrol oynadığı ve birçok sanatçıyı çekmeye başlayan Pont-Aven’e geldi. Moret, Pont-Aven yakınlarındaki, sanatçılarının yeni cazibe merkezi haline gelen Le Pouldu’ya taşınan ilk ressamlardan biri oldu. Çalışmaları, muhtemelen Gauguin’in etkisinin bir sonucu olarak, Sembolizm belirtileri göstermeye başladı.

  Gauguin 1891’de bölgeyi terk ettikten sonra Moret kendi stilini geliştirmeye başladı. 1895’te, Paris, Londra ve New York’ta Empresyonizm vurgusu ile bir dizi galeriyle çalıştı. Paul Durand-Ruel ile verimli bir ilişki kurdu. Bu süreçte, çoğu Paris ve New York’ta sergilenen 600’den fazla tabloyu tamamladı. Bu durum gittikçe büyüyen bir müşteri potansiyeli sağladı. Ayrıca, Breton resimlerinden yedisini Salon des Indépendants’ta sergiledi.

  1900’den sonra, Pont-Aven sanatçılarının tercih ettiği geniş vuruşlardan ziyade küçük boya lekeleri uygulayarak Empresyonizm daha fazla yoğunlaştı. 1909’da yaptığı gün batımı ve fırtına sahnelerinde ışık efektlerinin görülebildiği manzaralara giderek daha fazla odaklandı. Durand-Ruel için yaptığı yağlı boyalara ek olarak, 800’e yakın suluboya ve çizim de tamamladı. 56 yaşında Paris’te öldü.

  Başlangıçta oldukça klasik bir tarzda resim yaptıktan sonra, stili Gauguin ve Pont-Aven sanatçılarının etkisi altında gelişti. Zaman geçtikçe eserleri giderek daha fazla Empresyonist hale gelirken, doğaya olan sevgisini de gözler önüne serdi.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Eser Örnekleri

  Henry Moret Goulineau Manzarası
  Henry Moret Douëlan'da Akşam
  Henry Moret Açık Denizde Balıkçılar
  Henry Moret Nehirde Sis Pont Aven
  Henry Moret Koyda
  Henry Moret Güzel Koy
  Henry Moret Doëlan Limanına Giriş Finistere

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin