İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı M » Alphonse Mucha » Alphonse Mucha Hayatı ve Eserleri

Alphonse Mucha Hayatı ve Eserleri

  Alphonse Mucha

  Alphonse Mucha (1860 – 1939)

  Çek asıllı Art Nouveau ressam Alphonse Mucha 1860’da Ivancice, Moravia’da doğdu. İlk eğitimini Brno, Moravya’da aldı. Viyana’da bir tiyatro sahnesinde resim yapmak için çalıştı. Daha sonra, 1880’lerde Prag, Münih ve Paris’te sanat eğitimi aldı. İlk olarak Paris’teki aktris Sarah Bernhardt’ın baş reklamcısı olarak öne çıktı.

  Gismonda (1894) ile başlayarak, Bernhardt’ın da dahil olduğu çeşitli tiyatro yapımları için posterler ve ayrıca onun için setler ve kostümler tasarladı. Mucha, Art Nouveau tarzındaki en önde gelen tasarımcılardan biri haline gelmesini sağlayan birçok poster ve dergi görselini tasarladı. Kadınları içeren posterlerindeki esnek ve akıcı çizgilerini güçlü etkiler sağlamak için kullandı. Kadın güzelliğinin duyulara hitap eden özellikleri – bolca uçan saç telleri, ağır göz kapaklı gözler ve dolgun dudaklar – Mucha’nın üzerinde Raphael öncesi Dante Gabriel Rossetti’nin eserlerinin bir etkisi olduğunu göstermektedir.

  Çalışma tarzı, özellikle de kıvrımlar, keskin kontürlerin kullanımı, kadın figürlerine garip bir saflık kazandırmaktadır. 1903 ve 1922 arasında Amerika’ya dört kez yolculuk yaptı. Burada, ”Slavların Destanları” (1912–30) konulu büyük tarihi resimlerini finanse eden Şikago’lu fabrikatör ve Slav hayranı Charles Richard Crane’nin himayesi altında çalıştı . 1922’den sonra Mucha Çekoslovakya’ya yerleşti ve “Slav Destanı” resimlerini Prag şehrine bağışladı.

  1930’ların siyasi kargaşasında, Mucha’nın çalışmaları Çekoslovakya’da çok az ilgi gördü. Ancak 1936’da Paris’teki Jeu de Paume müzesinde Slav Destanı’ndan üç tuval de dahil olmak üzere 139 eserle büyük bir retrospektif düzenlendi.

  Hitler ve Nazi Almanyası 1930’larda Çekoslovakya’yı tehdit etmeye başladı. 15 Mart 1939’da Alman ordusu Prag’a girdi ve Mucha’nın bir Slav milliyetçisi ve Mason olarak başlıca hedef haline geldi. Tutuklandı, günlerce sorgulandı ve serbest bırakıldı. O süreçte sağlığı bozuldu. Zatürreye yakalandı ve 14 Temmuz 1939’da, İkinci Dünya Savaşı’nın patlak vermesinden birkaç hafta önce öldü. Halka açık toplantılar yasaklanmış olsa da, Çek kültürünün önemli şahsiyetlerine ayrılmış Slavín Vyšehrad Anıtı mezarlığındaki cenazesine büyük bir kalabalık katıldı.


  SANATÇININ TÜM ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFALARI

  Eser Örnekleri

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin