İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı N » Pieter Neefs the Elder » Pieter Neefs the Elder Hayatı ve Eserleri

Pieter Neefs the Elder Hayatı ve Eserleri

  Pieter Neefs the Elder (1578 – 1661)

  Flaman Barok Ressam Pieter Neefs the Elder 1578’de Antwerp’de doğdu. Hendrick van Steenwyck’in öğrencisi oldu. 1609’da Antwerpen Ressamlar Loncasının üyesi oldu.

  Sanatçı, mimari bir iç mekan uzmanıydı. En sık konusu, kiliselerin ve katedrallerin içidir. Ayrıca birkaç zindan içini boyadı. Eserleri, mevcut kiliselerin yanı sıra hayali kiliseleri de tasvir etmektedir. Sanatçı kiliselerin içini gösteren resimler yaptı. Resimlerindeki figürler başka ressamlar tarafından eklenmiştir.  Resimleri koyu atmosferdeki mum ışığı dahil bütün ışık detaylarını ortaya çıkarır niteliktedir. Mimari detaylarda son derece düzgün ve perspektif kurallarına sadık kalarak çalıştı.

  Çalışmaları, Hollandalı ressamlar Hendrik van Steenwijk I Elder ve Younger’ın, özellikle de ikincisinin etkisini göstermektedir. Bu, bazı sanat tarihçileri tarafından, bu sanatçılardan herhangi biri altında çalışmış olabileceği varsayımına yol açmıştır. Pieter Neefs’in, en erken tarihli 1605 olmak üzere, Steenwyck kompozisyonlarının birkaç kopyasını boyadığı bilinmektedir.

  Neefs’in resimlerinin çoğu, Antwerp Katedrali’nden, özellikle de geniş nefinden ilham aldı. Ancak, mevcut mimari yapıların gerçekçi tasvirlerini nadiren yarattı. Kompozisyonlarının çoğu, genellikle az ya da çok gevşek bir şekilde gerçek kilise yapılarına dayanan hayali kiliseleri tasvir eder. Neefs, heykel detaylarını kendisi ekler ve kiliselerin mimarisinin unsurlarını değiştirirdi.

  Yaşlı ve Genç Pieter Neefs’in eserleri, Katolik Karşı Reformun propagandası olarak tanımlandı. Louvre, Gent Museum, Dresden Galerie ve Metropolitan Müzesinde önemli eserleri vardır.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI