İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı N » Caspar Netscher » Caspar Netscher Hayatı ve Eserleri

Caspar Netscher Hayatı ve Eserleri

  Caspar Netscher

  Caspar Netscher (1639 – 1684)

  Hollandalı barok dönem ressamı Caspar Netscher 1639’da Heidelberg’de doğdu. Hollandaya sığınan bir Alman mühendisin oğludur. İlk eğitimini Hendrick Koster’den aldı. Daha sonra 1654 yılında Gerard Terborch‘un öğrencisi oldu.

  Reşit olduğunda, büyük bir tur yapmak için önce Houbraken sanat simsarları için çalıştı. 1658’de eğitimini tamamlamak için İtalya’ya doğru yola çıktı. Oradaki kuzeni Neny için Tullekens’ten gelen tanıtım mektuplarıyla Bordeaux’ya giden bir gemide geçiş rezervasyonu yaptı.

  Bordeaux’dan kara yoluyla İtalya’ya geçmeyi planladı. Ancak Bordeaux’da matematikçi ve çeşme tasarımcısı Godijn ile tanıştı ve kızı Margaretha Godijn ile 25 Kasım 1659’da evlendi, bu da Roma’ya gidişini durdurdu.

  Bordeaux’da, zarif bitişleri nedeniyle şimdi çok değerli olan küçük dolap resimleri yaparak geçimini sağlamak için çok uğraştı. Protestanların zulmünden korkan oğlu doğduktan sonra 1662’de kuzeye Lahey’e geri döndü ve dikkatini portre resmine çevirdi. Sanatının bu dalında daha başarılı oldu.

  Buradaki resim loncasına katıldı. Günlük hayat sahnelerini canlandıran tablolar ve portreler yaptı. Ustasının resim tarzını bırakarak, Mignard’ın etkisinde zarif bir üsluba yöneldi. Netscher’in dehası tam olarak bu resimlerde sergilendi. Kolay ama hassas kalemleme, parlak ve doğru renklendirme ve hoş ışık ve gölgeye sahip eserler üretti. Ancak çoğu zaman bu incelikler zayıflığa dönüştü. Eserleri arasında Lady Phillippine Stanton, Kraliçe Mary ve William III’ün portreleri anılmağa değerdir. Portreler ve günlük hayat sahneleri çizdi.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin