İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı N » Emil Nolde » Emil Nolde Hayatı ve Eserleri

Emil Nolde Hayatı ve Eserleri

  Emil Nolde

  Emil Nolde (1867 – 1956)

  Alman asıllı Danimarkalı Ekspresyonist Ressam Emil Nolde 1867’de Nolde’de (Schleswig) doğdu. İlk sanat eğitimini 1884 – 1888 yılları arasında Flensburg Sanat Okulu’nda aldı. Burada Brüggemann freskinin restorasyonunda görev aldı. Daha sonra bir çok mobilya firması için çalışmalar yaptı. 1897’de itibaren İsviçre dağlarını konu aldığı küçük suluboyaları ile tanındı. Ardından Münih’e gitti ve Adolf Hölzels’in resim okulunda eğitim aldı.

  1899’da bir süre Paris’te kaldıktan sonra 1905-1907 arasında Die Brücke grubuna katıldı. Dini konuları güçlü bir anlatımla işlemesi 1909’da büyük tepkilere yol açtı. Resimleri kadar etkileyici olmamakla birlikte, gravürleri de (Münakabinett [Münih], Stuttgart, Karlsruhe) beğenildi.

  Nolde, 1920’lerin başlarından itibaren Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi’nin Danimarka şubesinin bir üyesiydi. Yahudi sanatçılar hakkında anti-semitik, olumsuz görüşler dile getirdi ve Ekspresyonizmi belirgin bir Germen tarzı olarak gördü.

  Ancak Adolf Hitler, modernizmin tüm biçimlerini “yozlaşmış sanat” olarak reddetti ve Nazi rejimi resmi olarak Nolde’nin çalışmalarını kınadı. O zamana kadar Almanya’da büyük saygı görüyordu. Eserlerinin toplam 1.052’si müzelerden kaldırıldı. 1941’den sonra -özel olarak bile- resim yapmasına izin verilmedi. Yine de, bu süre zarfında sakladığı yüzlerce suluboya üretti. Onlara “Boyasız Resimler” adını verdi.

  Parlak bir renkçi olarak başarısını kabul edilmekle birlikte, Nazizm’e olan bağlılığı siyaset ve sanatı arasındaki ilişkinin tartışılması yakın zamanlara kadar sürmüştür.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin