İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı O » Georgia O’Keeffe » Georgia O’Keeffe Hayatı ve Eserleri

Georgia O’Keeffe Hayatı ve Eserleri

  Georgia O’Keeffe

  Georgia O’Keeffe (1887 – 1986)

  Amerikalı modernist ressam Georgia O’Keeffe 1887’de Town of Sun Prairie, Wisconsin’de doğdu. 1905-1906’da Şikago Sanat Enstitüsü’nde ve 1907-1908’de New York’taki Sanat Öğrencileri Birliği’nde eğitim aldı. William Merritt Chase, F. Luis Mora ve Kenyon Cox başkanlığında geleneksel realist resim tekniklerini öğrendi. 1912’de Arthur Wesley Dow’un devrimci fikirlerini okuyunca sanat anlayışı çarpıcı bir şekilde değişti.

  Dow’un kompozisyon ve tasarıma yaptığı vurgu, O’Keeffe’ye gerçekçiliğe karşı bir alternatif geliştirebileceğini düşündürdü. Güney Carolina ve batı Teksas’ta sanat dersleri verirken iki yıl deney yaptı. Duygularını ve fikirlerini ifade edebileceği kişisel bir görsel dil bulmaya çalışırken, 1915’te gelenekle radikal bir kırılmayı temsil eden ve O’Keeffe’yi saf soyutlamayı uygulayan ilk Amerikalı sanatçılardan biri yapan bir dizi soyut karakalem çizimlerine başladı. 

  Bu son derece soyut çizimlerinin bir kısmını New York City’de Alfred Stieglitz’e göstermesi için bir arkadaşına postaladı. Bir sanat tüccarı ve uluslararası tanınmış bir fotoğrafçı olan Alfred Stieglitz, 1916’da onun çalışmalarını sergileyen ilk kişi oldu. 1920’lerin ortalarında O’Keeffe, Amerika’nın en önemli ve başarılı sanatçılarından biri olarak kabul edildi.

  1929 yazında, kuzey New Mexico’ya yaptığı birçok seyahatinin ilkini yaptı. Bölgenin sade manzarası, kendine özgü yerli sanat ve benzersiz bölgesel kerpiç mimarisi stili, O’Keeffe’nin çalışmalarına yeni bir yön kazandırdı. Sonraki yirmi yıl boyunca New Mexico’da yaşamak ve çalışmak üzere yıllarının çoğunu geçirdi. O’Keeffe’nin New Mexico tabloları, Amerika’nın kendine özgü bir görüntüsünü arayan Amerikalı Modernistlerin bölgesel sahnelere olan ilgisinin artmasıyla aynı zamana denk geldi.

  1950’lerde, uluslararası seyahatlere başladı. Peru’nun dağ zirveleri ve Japonya’nın Fuji Dağı da dahil olmak üzere ziyaret ettiği muhteşem yerlerin betimlediği resimler yaptı. Yetmiş üç yaşındayken, gökyüzündeki bulutlara ve nehirlere odaklanan yeni bir diziye başladı. Gözlerindeki rahatsızlık nedeniyle cesareti kırılmış olan O’Keeffe, 1972’de son yardımsız yağlıboya resmini çizdi. Yaşamın sonlarında neredeyse kör olan sanatçı, asistanlarının yardımı ile hafızasından ve canlı hayal gücünden yararlandı. Georgia O’Keeffe 6 Mart 1986’da 98 yaşında Santa Fe’de öldü.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin