İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı O » Julian Onderdonk » Julian Onderdonk Hayatı ve Eserleri

Julian Onderdonk Hayatı ve Eserleri

  Julian Onderdonk

  Julian Onderdonk (1882 – 1922)

  Amerikalı empresyonist ressam Julian Onderdonk 1882’de San Antonio, Texas’da doğdu. Güney Teksas’ta büyüyen sanatçı desen çizme ve resim yapma konusunda çok istekliydi. Genç yaşlarında o sırada San Antonio’da yaşayan ünlü Teksas sanatçısı Verner Moore White’dan etkilendi. Belirli dönemlerde de kendisinden ders aldı. Daha sonra şimdi Texas Piskopos Okulu olan West Texas Askeri Akademisi’ne katıldı ve 1900’de mezun oldu.

  19 yaşında, cömert bir komşunun yardımıyla, Amerikalı empresyonist William Merritt Chase ile çalışmak üzere Teksas’tan ayrıldı. Julian’ın babası Robert’de, bir zamanlar Chase’le çalışmıştı.

  Sanatçı 1901 yazını Long Island’da Chase’in Shinnecock Hills Yaz Sanat Okulu’nda geçirdi. Birkaç yıl Chase ile çalıştı ve daha sonra kariyerini ilerletebilecek bir sanatçı olabilmek için New York’a taşındı. New York’ta Gertrude Shipman ile tanıştı ve evlendi ve kısa süre sonra bir oğulları oldu.

  Sanatçı 1909’da San Antonio’ya döndü ve en iyi çalışmalarını bu dönemde yaptı. En popüler konuları ise mavi boneli manzaralardı.

  Onderdonk 27 Ekim 1922’de San Antonio’da öldü. Çalıştığı atölye bugün Witte Müzesi arazisi içindedir.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin