camille pissarro

Camille Pissarro hayatı ve eserleri (1830 – 1903)

By editor

Posted in , | Tags : , , , , , ,

camille_pissarro_portreCamille Pissarro hayatı ve eserleri

Fransız Empresyonist Ressam Camille Pissarro 1830’da Virgin Adaları’ndan Charlotte Amalie’de doğdu. 12 yaşında iken okumak için Paris’e gitti ve Auguste Savary gözetiminde resim eğitimi almaya başladı. 1847’de Saint Thomas’a dönünce, Fransız Yahudisi olan babasının ticaret işleriyle uğraştı ve boş zamanlarında limanda resim çalışmalarına devam etti. Danimarkalı ressam Fritz Melbye ile tanıştı, kendisini resme teşvik eden bu ressamla 1852’de Venezuella’ya gitti. Caracas’a yerleşen ikili, buarada şehir yaşantısından kesitler üzerinde çalıştılar.

1854’te Saint Thomas’a döndü ve resim çalışmalarına devam etmek üzere babası ile anlaştı. Ertesi yıl Paris’e gitti. Burada Corot‘un öğrencisi oldu ve manzara resmine başladı. Fritz’in kardeşi Anton Melbye’nin atölyesinde ve İsviçre Akademisinde çalıştı. 1859’da Claude Monet ve Paul Cezanne ile dostluk kurdu.

1860’lardan itibaren hocası Corot’dan ayrılarak kendi tarzını oluşturmaya başladı. Ancak, pek başarılı olmayan sergi denemelerinden sonra maddi sıkıntı içine girdi. 1869 ve 1870 yıllarında Claude Monet ve Pierre Auguste Renoir ile çalışmalarını sürdürdü. Bu süre içinde empresyonist resmi savundu ve elinden geldiğince sergilere destek olmaya çalıştı.

1880’li yılların ortalarında genç sanatçılar Paul Signac ve Georges Seurat ile tanıştı. Noktasal fırça darbelerinin hakim olduğu ve saf renklerin harmonisinden oluşan pointilist çalışmalar yaparak, Signac, Seurat ve oğlu Lucien ile bir sergi açtı. Olumlu eleştiriler almasına rağmen satış açısından başarılı geçmeyen serginin ardından sanatçı Pointilizm üzerine yoğunlaştı.

1892’de Durand Ruel tarafından düzenlenen büyük bir retrospektif sergisinin ardından son yıllarını Rouen, Dieppe ve Paris tabloları yapmaya ayıran sanatçı ardında çok sayıda eser bırakarak 1903’te Paris’te öldü.

SANATÇININ ESERLERİNİ TOPLU HALDE GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

Sanatçının Tablo Listesi;

Paris

Paris

Çiftlikte Çocuklar

Çiftlikte Çocuklar

Vadi Manzarası

Vadi Manzarası

Sebze Bahçesi

Sebze Bahçesi

Otoportre

Otoportre

Nehir Kıyısında Tekneler

Nehir Kıyısında Tekneler

Bahçedeki Ağaç

Bahçedeki Ağaç

Karlı Yolda

Karlı Yolda

postline

Camille Pissarro Tablo indexi;

Paris, Tarih: 1871

Çiftlikte Çocuklar, Tarih: 1887, Orijinal Boyut: 20 x 26 cm, Yer: Ginette Signac Coll., Paris

Vadi Manzarası

Sebze Bahçesi, Tarih: 1878

Otoportre, Tarih: 1873

Bahçedeki Ağaç, Tarih: 1884

Nehir Kıyısında Tekneler, Tarih: 1872

Karlı Yolda, Tarih: 1870

Share this story

btt