İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı P » Camille Pissarro » Camille Pissarro Hayatı ve Eserleri

Camille Pissarro Hayatı ve Eserleri

  Camille Pissarro

  Camille Pissarro (1830 – 1903)

  Fransız Empresyonist Ressam Camille Pissarro 1830’da Virgin Adaları’ndan Charlotte Amalie’de doğdu. 12 yaşında iken okumak için Paris’e gitti ve Auguste Savary gözetiminde resim eğitimi almaya başladı. 1847’de Saint Thomas’a dönünce, Fransız Yahudisi olan babasının ticaret işleriyle uğraştı ve boş zamanlarında limanda resim çalışmalarına devam etti. Danimarkalı ressam Fritz Melbye ile tanıştı, kendisini resme teşvik eden bu ressamla 1852’de Venezuella’ya gitti. Caracas’a yerleşen ikili, burada şehir yaşantısından kesitler üzerinde çalıştılar.

  1854’te Saint Thomas’a döndü ve resim çalışmalarına devam etmek üzere babası ile anlaştı. Ertesi yıl Paris’e gitti. Burada Corot‘un öğrencisi oldu ve manzara resmine başladı. Fritz’in kardeşi Anton Melbye’nin atölyesinde ve İsviçre Akademisinde çalıştı. 1859’da Claude Monet ve Paul Cezanne ile dostluk kurdu.

  1860’lardan itibaren hocası Corot’dan ayrılarak kendi tarzını oluşturmaya başladı. Ancak, pek başarılı olmayan sergi denemelerinden sonra maddi sıkıntı içine girdi. 1869 ve 1870 yıllarında Claude Monet ve Pierre Auguste Renoir ile çalışmalarını sürdürdü. Bu süre içinde empresyonist resmi savundu ve elinden geldiğince sergilere destek olmaya çalıştı.

  1880’li yılların ortalarında genç sanatçılar Paul Signac ve Georges Seurat ile tanıştı. Noktasal fırça darbelerinin hakim olduğu ve saf renklerin harmonisinden oluşan pointilist çalışmalar yaparak, Signac, Seurat ve oğlu Lucien ile bir sergi açtı. Olumlu eleştiriler almasına rağmen satış açısından başarılı geçmeyen serginin ardından sanatçı Pointilizm üzerine yoğunlaştı.

  1892’de Durand Ruel tarafından düzenlenen büyük bir retrospektif sergisinin ardından son yıllarını Rouen, Dieppe ve Paris tabloları yapmaya ayıran sanatçı ardında çok sayıda eser bırakarak 1903’te Paris’te öldü.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin