İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı P » Sigmar Polke » Sigmar Polke Saat Kulesi

Sigmar Polke Saat Kulesi

  Sigmar Polke Saat Kulesi

  Sigmar Polke Saat Kulesi

  Tarih: 1984,

  Orijinal Boyut: 300 x 224,8 cm,

  Teknik: Kumaş üzeri akrilik ve sıvı pigment,

  Yer: Museum of Modern Art New York.

  Resimdeki yüksek darağacı bir avcının körlüğü olabilir ama aynı zamanda muhafızların da fısıltıları olabilir. Belki hâlâ bölünmüş durumda olan Almanya’nın Doğu-Batı sınırında, belki de bir toplama kampının çitleri üzerinde. Polke, bu iskelet çerçeveyi 1984’te başladığı bir dizi resimde etrafındaki görüntüleri değiştirerek şablonla oluşturdu. Burada gözetleme kulesini, içi boş bir kolun kulenin tepesine ulaşmasını sağlayan uğursuz bir fosforlu ışıltıyla kaplıyor.

  1960’larda Polke, Pop art’ın Alman versiyonu olan “Kapitalist Gerçekçilik” adını verdiği bir tür üretmişti. Resimde, sırasıyla neşeli bir çiçek ve örgü veya ağ ile basılmış ticari bahçe ürünlerinden oluşan bir Pop öğesi varlığını sürdürüyor. Ancak tutarlılığı reddeden Polke, bunları hem uğursuz kule imgesiyle hem de bir soyutlamayla (dönüşümlü düzgün ve örümceksi çizgileriyle birden fazla boyama sürecini akla getiren) birleştiriyor. Farklı dönemlere ait, farklı ruh halleri ve niyetlerle ilişkilendirilen görüntüler ve stiller, aynı eserde itişip kakışıyor. Polke’nin öncülüğünü yaptığı ve 1980’lerde çeşitli sanatçıların keşfettiği “postmodern” bir yaklaşımdır bu.

  Görsel katmanlar aynı anda anlam katmanları oluşturur. Resimde boyalı ve basılı görseller görünürlük için yarışıyor. Gözetleme kulesi hayaletliyse, baskılar sıradan bir günlük yaşamı çağrıştırıyor. Sanki farklı bilinç ve hafıza kayıtları çözüm için mücadele ediyormuş gibi.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin