İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı R » Sanzio de Urbino Raphael » Raphael Kuşlu Madonna

Raphael Kuşlu Madonna

  Raphael Kuşlu Madonna

  Raphael Kuşlu Madonna

  Tarih: 1505 – 1506

  Orijinal Boyut: 107 x 77 cm

  Teknik: Ahşap üzerine yağlı boya

  Yer: Galleria degli Uffizi Florence

  Raphael, Floransa dönemindeki çoğu Meryem Ana tablosunda olduğu gibi bu resimde de üç figürü (Meryem, İsa ve genç Vaftizci Yahya) geometrik bir tasarıma uyacak şekilde düzenlemiştir. Üç cismin konumları doğal olsa da, birlikte neredeyse düzenli bir üçgen oluştururlar. Madonna, Raphael’in diğer çeşitli Madonna’larında olduğu gibi genç ve güzel olarak gösterilmiştir. Aynı zamanda kırmızı ve mavi renkte giyinmiştir, bu da tipiktir, çünkü kırmızı, İsa’nın tutkusunu, mavi ise kiliseyi ifade etmek için kullanılmıştır. İsa ve Yuhanna hâlâ çok genç, henüz bebek. Yuhanna elinde bir saka kuşu tutuyor ve İsa ona dokunmak için uzanıyor. Arka plan Raphael’in tipik bir örneğidir. Doğal ortam çok çeşitlidir ve yine de tümü, merkezde yer alan konuyu sakin bir şekilde çerçeveler.

  Eser, Raphael’in arkadaşı Lorenzo Nasi’ye düğün hediyesiydi. 17 Kasım 1548’de meydana gelen depremde Nasi’nin evi yıkıldı ve tablo on yedi parçaya bölündü. Derhal kurtarılmak üzere götürüldü ve dikişler oldukça görünür olmasına rağmen aceleyle tekrar bir araya getirildi. 2002 yılında Değerli Taşlar organizasyonundan George Bonsanti restorasyon görevini Patrizia Riitano’ya verdi. Takip eden altı yıllık süreçte ekibi, tablonun rengini bozan yılların birikimini ortadan kaldırmak ve depremin uzun zaman önce verdiği hasarı onarmak için çalıştı. Projeye başlamadan önce, X-ışınları, CAT taramaları, yansıtıcı kızılötesi fotoğrafçılık ve lazerler gibi kaynakları kullanarak çalışmayı mümkün olduğunca yakından incelediler. Riitano, geçmişte uygulanmış olan hızlı düzeltme katmanlarını yakından inceledi ve Raphael’in orijinali nihayet parıldayana kadar bunları kaldırdı. Restorasyonu 2008 yılında tamamlanan tablo Uffizi’de sergilendi.

  Saka Kuşu

  Tablodaki saka kuşu İsa’nın çarmıha gerilmesini temsil eder. İlişkilendirilmesinin nedeni, kuştaki kırmızı noktanın çarmıha gerildiği sırada doğduğu efsanesinden geliyor. İsa’nın başının üzerinden uçtu ve tacından bir diken almak üzereyken üzerine O’nun kanı sıçradı. Meryem’in elindeki kitapta Sedes Sapientiae veya Bilgeliğin Tahtı yazıyor. Bu terim genellikle Meryem’in bir tahtta oturduğu, İsa’nın kucağında olduğu tasvirler için kullanılır, ancak bu durumda yazıt, Meryem’in oturduğu kayanın onun doğal tahtı olduğunu ima eder.

  Resim Tuvali Üzerine Baskı

  Çalışmalar, birinci sınıf derinlikli ahşap şasiye gerili asmaya hazır veya rulo halinde sunulmaktadır. Kenarlar, tablo içinden editörümüzün seçtiği bir renk ile kaplanmaktadır. Böylece çerçeveye ihtiyaç olmaksızın nitelikli bir sunum imkanı sağlanmaktadır.

  BOYUT VE FİYAT SEÇENEKLERİNİ İNCELE VE CANVASTAR’DAN SİPARİŞ VER

  Baskılarımız % 100 pamuklu ve özel hazırlanmış resim tuvali üzerine, orijinal mürekkep ile hazırlanmaktadır. Eserlerin görsel kaliteleri tek tek editörümüz tarafından incelenmekte ve sadece, uygun olanlar portföye alınmaktadır. Temizlik aşamasında deterjan, değişik kimyasallar ve ıslak bez kullanımı tabloya zarar verecektir. Temizlikte yumuşak bir fırça kullanımı tavsiye edilmektedir.

  Dekoratif Çeşitlilik

  Kanvas tablo tercihi için diğer önemli bir konu ise çeşit zenginliğidir. Ev ya da işyerimizi dekore ederken seçip beğendiğimiz çalışmalar ilk başlardaki zevkimize uygun düşmemeye başlar. Bu durumda, uygun bütçe nedeniyle ortamınızdaki tabloları rahatlıkla yeniler ve yepyeni bir konsept oluşturabilirsiniz. Bu tür konsept yenilemelerinde kurumsal olarak yanınızda olduğumuzu ve her zaman danışabileceğinizi bilmenizi isteriz.

  Özel Sipariş Kanvas Tablo

  Bir diğer avantaj ise kendi tasarım ya da fotoğraflarınızı tuval yüzeyinde kalıcı hale getirmenizi sağlamasıdır. Hazırladığınız ya da çektiğiniz görselleri uzman bir ekibe göndererek çalışmanızın kaliteli bir tabloya dönüşmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle fotoğraf sergileri için ideal sunum imkanı sağlamaktadır. Ayrıca özel günleriniz için farklı ve nitelikli bir hediye olma özelliği taşımaktadır.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin