İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı R » Odilon Redon » Odilon Redon Çiçekler Arasında Ophelia

Odilon Redon Çiçekler Arasında Ophelia

  Odilon Redon Çiçekler Arasında Ophelia

  Odilon Redon Çiçekler Arasında Ophelia

  Tarih: 1908

  Boyut: 64 x 91 cm

  Teknik: Kağıt üzeri pastel

  Yer: National Gallery Londra

  Odilon Redon (1840–1916) çalışmalarında sık sık hem klasik hem de çağdaş edebiyata atıfta bulunmuştur. Shakespeare’in trajedisi Hamlet’ten (Perde IV, Sahne VII) alınan boğulan Ophelia konusu, 1900 ile 1908 yılları arasında sık sık döndüğü bir konudur. Bu, Redon’un grotesk ve ürkütücü konuları içeren monokrom çizim ve baskılardan uzaklaşıp, pastel ve yağlıboya kullanarak daha lirik bir renk keşfine doğru ilerlediği bir dönemdi. Bu renklere dönüş kısmen Paul Gauguin, Emile Bernard ve Maurice Denis gibi genç sanatçılarla olan temasından kaynaklanıyordu.

  Ancak Japon baskılarının geniş etkisi bu eserde daha baskındır. Bu etki, özellikle resmin dekoratif düzlüğünde ve çiçek kullanımında kendini belli eder. Redon, yoğun renkli parlak alanlara hızla çizilmiş siyah ana hatlar veya renkli vurgularla soyut bir tasarım yaratıyor. Tamamlayıcı renklerin kullanımı (turuncu bir parçanın lacivert, kırmızı ve pembelerin üzerine yeşil çeşitleriyle yan yana yerleştirilmesi) genel ışık efektini arttırmaktadır.

  Redon, konum veya ölçek konusunda, tanımsız bir alan yaratıyor. Sağ alt köşede yalnızca Ophelia’nın resmin kenarına yakın yerleştirilmiş kafasını görüyoruz. Geriye doğru eğilmiş veya belki de yüzüyor. Etrafını saran canlı çiçeklerin aksine, Ophelia’nın rengi soluyor. Kapalı gözleri onun çoktan ölmüş olabileceğini veya muhtemelen sadece uyuduğunu gösteriyor. Çiçeklerle süslenmiş, etrafını saran bitkilerle birleşiyor.

  Edebi bir kaynağı olsa da Çiçekler Arasındaki Ophelia bir metnin illüstrasyonundan çok daha fazlasıdır. Bunun yerine Redon, Shakespeare’in dramasına başlı başına bir görüntü işlevi gören rüya benzeri bir yanıt yaratıyor. Redon’un gözlemlediği gibi, ‘Çizimlerim ilham verir ve tanımlanmamalıdır. Bizi, tıpkı müzik gibi, belirsizliğin muğlak diyarına yerleştiriyorlar.

  Resim Tuvali Üzerine Baskı

  Çalışmalar, birinci sınıf derinlikli ahşap şasiye gerili asmaya hazır veya rulo halinde sunulmaktadır. Kenarlar, tablo içinden editörümüzün seçtiği bir renk ile kaplanmaktadır. Böylece çerçeveye ihtiyaç olmaksızın nitelikli bir sunum imkanı sağlanmaktadır.

  BOYUT VE FİYAT SEÇENEKLERİNİ İNCELE VE CANVASTAR’DAN SİPARİŞ VER

  Baskılarımız % 100 pamuklu ve özel hazırlanmış resim tuvali üzerine, orijinal mürekkep ile hazırlanmaktadır. Eserlerin görsel kaliteleri tek tek editörümüz tarafından incelenmekte ve sadece, uygun olanlar portföye alınmaktadır. Temizlik aşamasında deterjan, değişik kimyasallar ve ıslak bez kullanımı tabloya zarar verecektir. Temizlikte yumuşak bir fırça kullanımı tavsiye edilmektedir.

  Dekoratif Çeşitlilik

  Kanvas tablo tercihi için diğer önemli bir konu ise çeşit zenginliğidir. Ev ya da işyerimizi dekore ederken seçip beğendiğimiz çalışmalar ilk başlardaki zevkimize uygun düşmemeye başlar. Bu durumda, uygun bütçe nedeniyle ortamınızdaki tabloları rahatlıkla yeniler ve yepyeni bir konsept oluşturabilirsiniz. Bu tür konsept yenilemelerinde kurumsal olarak yanınızda olduğumuzu ve her zaman danışabileceğinizi bilmenizi isteriz.

  Özel Sipariş Kanvas Tablo

  Bir diğer avantaj ise kendi tasarım ya da fotoğraflarınızı tuval yüzeyinde kalıcı hale getirmenizi sağlamasıdır. Hazırladığınız ya da çektiğiniz görselleri uzman bir ekibe göndererek çalışmanızın kaliteli bir tabloya dönüşmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle fotoğraf sergileri için ideal sunum imkanı sağlamaktadır. Ayrıca özel günleriniz için farklı ve nitelikli bir hediye olma özelliği taşımaktadır.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin