İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı T » Tanguy, Yves » Yves Tanguy | Hayatı ve Eserleri

Yves Tanguy | Hayatı ve Eserleri

  Yves TanguyYves Tanguy (1900 – 1955)

  Fransa doğumlu Amerikalı sürrealist ressam Yves Tanguy 1900’da Paris’te doğdu. 1908’de babasının ölümünden sonra, annesi Locronan Finistère’ye geri döndü ve gençliğinin çoğunu burada çeşitli akrabalarıyla birlikte yaşayarak geçirdi. 1922’de askerlik görevi sona erince, çeşitli işlerde çalıştığı Paris’e döndü. Giorgio de Chirico‘nun bir tablosu onu o kadar derinden etkiledi ki, eğitim eksikliğine rağmen ressam olmaya karar verdi.

  Arkadaşı Prévert sayesinde, 1924 yılında André Breton ve sürrealist sanatçılar çevresine girdi. 1927’de Paris’te ilk kişisel sergisini yaptı ve ilk karısı Jeannette Ducrocq (1896-1977) ile aynı yıl evlenerek kendi benzersiz resim stilini geliştirmeye başladı. Yaşamının bu yoğun döneminde, Breton Tanguy’la yılda 12 parça üretmesi için sözleşme yaptı. İngiltere’deki ilk retrospektif sergisini Guggenheim Jeune galerisinde yaptı ve sergi büyük başarı kazandı.

  1938 yılında Kay Sage ile tanıştı. II. Dünya Savaşı’nın patlamasıyla Sage, memleketi New York’a geri döndü ve Tanguy onu takip etti. Hayatının geri kalanını Amerika Birleşik Devletleri’nde geçirdi. Sage ve Tanguy, 17 Ağustos 1940’ta Reno, Nevada’da evlendi. Evlilikleri dayanıklı ancak gergindi. Savaşın sonuna doğru, çift, eski bir çiftlik evini stüdyoya dönüştürdükleri Connecticut, Woodbury’ye taşındı. Hayatlarının geri kalanını orada geçirdiler. Sanatçı 1948’de Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı oldu.

  Tanguy’un resimlerinde, gerçeküstücülüğün kendine özgü bir tarzı vardır. Çoğunlukla sınırlı bir renk paleti içinde, yalnızca zaman zaman zıt renk tonları gösteren geniş, soyut manzaralar sergiler. Tipik olarak, bu manzaralar, açısal ama keskin, bazen de aniden taşa dönüşen dev amipler gibi, ilginç, organik bir görünüme sahip, çeşitli soyut şekillerle doludur. Tanguy’un tarzı, Roberto Matta, Wolfgang Paalen ve 1930’larda Sürrealist bir tarz benimseyen Esteban Francés gibi birkaç genç ressam üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin