İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı T » Tintoretto, Jacobo » Jacopo Tintoretto hayatı ve eserleri

Jacopo Tintoretto hayatı ve eserleri

  Jacopo TintorettoJacopo Tintoretto ( 1518 – 1594 )

  İtalyan Rönesans dönemi maniyerist ressam Jacopo Tintoretto 1518’de Venedik’te doğdu. Çocukluk çağından itibaren yeteneği çok belirgin olan sanatçı babası tarafından Titian‘ın stüdyosuna götürüldü. Yüksek yeteneği Titian’ın diğer öğrencileri tarafından kıskançlığa neden oldu ve kendisine sırt çevirdiler. Ancak bu durum onun sıkı çalışmasını engellemedi. Dikkat çeken ilk çalışması, içinde kendisinin ve erkek kardeşinin de bulunduğu portre grubuydu ancak bu resim kayboldu. Bunu bazı tarihsel konulu eserler izledi.

  1565-1567 arasında ve 1575-1588 arasında Scuola Grande di San Rocco’nun duvarları ve tavanları için çok sayıda resim yaptı. Tintoretto çok az Venedik’ten dışarı çıktı. Bütün sanatları severdi, bazıları kendi icadı olan ud ve çeşitli enstrümanlar çaldı ve tiyatro kostümleri tasarladı. Ancak çalışma teknikleri konusunda çok titizdi. Yakın arkadaşları dahil kimseyi atölyesine kabul etmedi ve sadece asistanlarıyla paylaştı. Tintoretto’nun çok az öğrencisi vardı; iki oğlu ve Anvers’ten Maerten de Vos da onların arasındaydı. Oğlu Domenico Tintoretto sık sık eskizler için babasına yardımcı oldu. Venedik’teki bir konaklama sırasında Tintoretto’nun çalışmalarını gören El Greco’nun da kendisinden etkilendiği düşünülmektedir.

  1594’te, ateşli ve uyumasını engelleyen ve neredeyse iki hafta boyunca yemek yemesini önleyen şiddetli mide ağrılarına yakalandı. 31 Mayıs 1594’te öldü.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin