İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı V » Vecellio, Tiziano » Tiziano Vecellio hayatı ve eserleri (1488 – 1576)

Tiziano Vecellio hayatı ve eserleri (1488 – 1576)

  Tiziano VecellioTiziano Vecellio

  İtalyan Venedik Ekolü Rönesans Ressamı Tiziano Vecellio 1488 de Pieve di Cadore’de doğdu. Gençliğinde Venedik’e giden büyük sanatçı orada Giovanni BelliniGentile Bellini‘nin atölyelerinde çıraklık yaptı. Kendinden biraz büyük olan ressam Giorgione ile dostluk kurdu. 1508’de beraber çalışmaya başladılar ve Alman ticaretinin Venedik’teki merkezi olan Fondaco dei Tedeschi’nin cephesini süslediler. Ama bu iki büyük sanatçının kaderleri çok değişik oldu. Giorgione iki yıl sonra öldü. Tiziano ise altmış yıl kadar daha yaşadı.

  Tiziano üzerinde Giorgione’nin etkisi çok büyük oldu. Genç ustası ölünce onun bazı tablolarım Tiziano tamamladı. Tiziano’nun ünü çabuk büyüdü. 1516’da Venedik sarayının resmi ressamı oldu. Dükaların sarayındaki büyük toplantı salonunun dekorasyonuna çalıştı. Ama ne yazık ki bu resimler 1577’deki yangın sırasında yok olup gittiler. 1513’te Venedik’e döndü. Palazzo Ducale’nin büyük toplantı salonu için kompozisyonu yaptı. 1516’da ustası Giovanni Bellini ölünce Venedik Cumhuriyeti’nin başressamı unvanını aldı.

  1516’dan sonra Tiziano’nun önünde uzun ve parlak bir meslek hayatı açıldı. Papalar, prensler, kardinaller için bir çok tablolar ve portreler yaptı. Daha 1530 da tanıştığı İmparator Şarlken büyük sanatçıya Kont Palatino ünvanını verdi. Daha sonra Şarlken’in yerini alan İspanya Kralı 2 nci Filip Tiziano’dan birçok tablolar aldı. Prado Müzesinde bulunan tabloları hem sayı, hem de nitelik bakımından Tiziano’nun öteki müzelerdeki eserleri arasında en önemlileri sayılmaktadır.

  1550’ye doğru yetmiş yaşına yaklaşan sanatçı Venedik’e yerleşti. Yaşına rağmen hâlâ durmadan resim yapıyordu. Büyük kompozisyonlarla portreler birbirini izliyordu. 1576’da son nefesini verene kadar büyük sanatçı elinden fırçalarını bırakmadı. Venedik okuluna mensup olan Rönesans dönemi sanatçısı hem kendi çağdaşlarını hem de batı sanatını önemli ölçüde etkilemiştir.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin