İçeriğe geç
ana sayfa » TÜRK RESSAMLAR » Cemal Erez hayatı ve eser örnekleri

Cemal Erez hayatı ve eser örnekleri

  Cemal Erez

  Cemal Erez

  Türk ressam ve yönetmen Cemal Erez İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Grafik Bölümü’nü, mezuniyet projesi olarak sundu­ğu “65 KV” adlı 4 dakikalık bir animasyon filmle bitirdi (1973).

  Aynı film, 1974 Hisar Kısa Film Yarışması’nda “Büyük Ödül”ü getirdi. 1976’da İtalya, Urbino kentindeki Instituto delle Belle Arti (Güzel Sanatlar Enstitüsü) Animasyon bölümünde animasyon eğitimi aldı.

  1973-2007 arasında sinema diliyle resim dilini animas­yon tekniği ile birleştirdiği kısa filmler gerçek­leştirdi. 1980 de yerleştiği Paris’te, Centre Nati­onale Cinematographie (Ulusal Sinema Merkezi) tarafından finanse edilen, Meral Erez’le birlikte gerçekleştirdikleri animasyon kısa filmlerin yanı sıra bağımsız desen ve tuval üstüne yağlı boya ça­lışmalara başladı.

  Aynı dönemde, Ulusal Decoratif Sanatlar Okulu’na kabul edilerek (Ecole Nationale Des Arts Decoratif) Animasyon Bölümü’nde üç yıllık bir eği­tim gördü. 1988’de Paris’ten İstanbul’a döndü ve resim ça­lışmalarını yoğunlaştırdı. 1994-98 arasında, yine Meral Erez’le birlikte, Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı tarafından fi­nanse edilen “Haset” adlı 15 dakikalık bir animasyon filmini yaptı.

  1998’de Sezen Aksu’nun, Goran Bregovic’in “Kalaşnikof” adlı şarkısından hareketle, Türkiye’de “bir ilk” olarak tamamı animasyon olan bir “klip” yaptı. Sezen Aksu klibi, 2001’de Fransa’nın ARTE ve İsviçre’nin TSR kanalında yayımlandı. Cemal Erez’in, 1996-97’de, Meral Erez’le birlikte, basın için gerçekleştirdiği birer dakikalık iki adet çizgi reklam filminden “Kuşlar” Basın Kristal Elma, “Ağaçlar” da Basın Mansiyon Ödülleri” aldı.

  Cemal Erez eserlerinden örnekler

  Cemal Erez acil toplantı
  acil toplantı

  Cemal Erez kıskançlık
  kıskançlık

  Cemal Erez Pazarlık
  Pazarlık

  Cemal Erez Tembellik
  Tembellik


  Yedi Günah ve Bir Bürokratın 24 Saati Sergisi, Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, 2018

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin