İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » TÜRK RESSAMLAR » Onay Akbaş Hayatı ve Eserleri

Onay Akbaş Hayatı ve Eserleri

  Onay Akbaş

  Onay Akbaş (1964 –

  Türk ressam Onay Akbaş 1964’de Fatsa’da doğdu. 1984 – 85 yıllarında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Resim-İş Bölümü’nde eğitim aldı. 1985’te Maltepe’de ilk atölyesini kurarak profesyonel sanat yaşamına başlayan sanatçı içindeki yaratıcılığı ortaya çıkarmanın ve bilmediği diyarlara sanatın kılavuzluğunda bir yolculuk yapmanın heyecanıyla Paris’e gitti.

  Paris’te geçirdiği yıllar, sanatçının kendi dilini oluşturması anlamında en verimli olduğu zamanlardır. Ardından 1988’de Paris’te kendi atölyesini kurdu ve o günden beri Fransa’da çalışmaktadır.

  İnsana ait, insanla ilgili olan her şey Onay Akbaş’ın resimlerinin temalarını oluşturur. Her resim, hayatın dönüştürülmesi için uyarı ya da öneri niteliği taşır. Onay Akbaş’ın resimlerinde zamanın yüzü ile karşılaşırız. Yapıtların tarihsel tanıklığı, verdiği mesaj, içinde taşıdığı derinlik, izleyenlerde yeni algılamalar ve düşünce biçimleri yaratır.

  Eserlerinde primitif sanattan grafitiye uzanan bir figür anlayışıyla, kendine özgü hiç de masum olmayan bir imgeler dünyası yaratır. En trajik olayların dahi ironik bir boyutu olabileceğini izleyicilere hatırlatan Akbaş, yaptığı her resimle yeni bir yönünü keşfettiğinin altını çiziyor. Ve ekliyor: “Yaşadığımız hız dünyasında, her şeyin tüketilip, dönüştürülüp unutulduğu bu çağda, sanat (resim) yapmanın bir başkaldırı, bilinçaltı örgütlenmesi olduğuna inanıyorum.”

  Sanatçı bugüne kadar birçok ülkede 50’nin üzerinde kişisel sergi açtı, çok sayıda karma sergiye, fuar ve bienale katıldı. Birçok özel koleksiyon ve müzede eserleri bulunmaktadır.

  Kıyısız Dalgalar Sergisi, İş Sanat Kibele Galerisi, 2018

  Sanatçının eserlerinden örnekler

  Onay Akbaş av ve avcı olma ikilemi
  av ve avcı olma ikilemi, 2015, 100 x 100 cm
  Onay Akbaş pinokyo ve ustası
  pinokyo ve ustası, 2015, 146 x 114 cm