ana sayfa » ÜNLÜ SANATÇILARIN HAYATLARI » SOYADI / B » Sabiha Rüştü Bozcalı Hayatı ve Eserleri (1904 – 1998)

Sabiha Rüştü Bozcalı Hayatı ve Eserleri (1904 – 1998)

Sabiha Rüştü Bozcalı hayatı ve eserleri
Sabiha Rüştü Bozcalı

Sabiha Rüştü Bozcalı

Türk ressam Sabiha Rüştü Bozcalı 1904’de İstanbul’da doğdu. 

Babası, Bozcaadalı Bahriye Nazırı Hasan Paşa’nın oğlu Rüştü Paşa, annesi, uzun yıllar dahiliye nazırlığı yapmış olan Memduh Paşa’nın kızı Handan Hanım’dır.

Özel mürebbiyelerden Almanca, Fransızca, Italyanca ve Ali Sami Boyar‘dan resim dersleri aldı. Resme ilgisini gören babası, Almancasını ilerletmek ve resim alanındaki yeteneğini geliştirmek için onu 1918’de Berlin’e yolladı. Daha sonra resim eğitimine Münih’te Prof. Karl Kaspar’ın yanında devam etti.

Almanya’da beş yıl eğitim gördükten sonra yurda dönen Bozcalı, Mısır Hidivi’nin annesi Valide Paşa tarafından Mısır’a davet edildi. Mısır dönüşü bu kez Paris’e gidip daha önce Sultan Abdülhamid döneminde Istanbul’a gelmiş olan, ünlü sanatçı Paul Signac’ın (1863-1935) atölyesine üç yıl devam etti. Yeniden Istanbul’a dönüp ilk özel sergisini Filarmoni Derneği’nde açtı.

Uzun yıllar resim eğitimi alan sanatçı, daha sonra da Roma’ya gidip üç yıl Giorgio de Chirico‘nun atölyesine devam etti. Sanatçının yağlıboya, suluboya, pastel ve karakalem çalışmaları yanında Reşad Ekrem Koçu’nun çıkardığı Istanbul Ansiklopedisi başta olmak üzere çeşitli kitaplara çizdiği desenler bulunmaktadır. Bozcalı’nın yapıtları tema olarak portre, natürmort ve manzara ağırlıklıdır.

1939 yılında Halkevleri Genel Merkezi tarafından Zonguldak’a gönderildi ve burada kömür ocakları ve fabrikalara ait başarılı eserler derledi. İstanbul Güzel Sanatlar Birliğinin bir üyesi bulunan Bozcalı, bu birliğin sergilerine, Devlet Resim ve Heykel sergilerine ve daha bir çok karma sergilere katıldı. Resim Heykel Müzesi, Milli Kütüphane Koleksiyonu ve bir çok özel koleksiyonda eserleri bulunmaktadır.


Sanatçının Eserlerinden Örnekler

Sabiha Rüştü Bozcalı Deniz Manzarası
Deniz Manzarası, 34 x 44 cm
Sabiha Rüştü Bozcalı Rumeli Hisarı
Rumeli Hisarı

Kaynakça;

Türk Plastik Sanatları Ansiklopedisi, Nüzhet İslimyeli

Akbank Resim Koleksiyonu, Ahmet Kamil Gören