İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » ÜNLÜ SANATÇILARIN HAYATLARI » SOYADI / A » Cristofano Allori Hayatı ve Eserleri

Cristofano Allori Hayatı ve Eserleri

  Cristofano Allori

  Cristofano Allori (1577 – 1621)

  İtalyan Barok Ressam Cristofano Allori 1577’de Floransa’da doğdu. Eğitimini babası Alessandro Allori’den aldı. Daha sonra Floransalı okulun liderlerinden biri olan Gregorio Pagani’nin atölyesine girdi ve Venediklilerin zengin renklendirmelerini Floransalı ilgisiyle dikkatle bir şekilde birleştirmeye çalıştı. Sanatçı kaayıtlarda ayrıca Cigoli ile de çalışmış görünmektedir.

  Cristofano Allori gelişim döneminde Manierizmden uzaklaşıp Bologna Ekolüne ilgi duydu. Caravagio’nun çağdaşı olan Allori 1616-1618 yılları arasında ölen Cosimo di Medici’nin karısının himayesinde ressamlık yaptı.

  Allori, dönemin en önemli ressamlarından biri olarak iz bırakmasına neden olan “Judith with the Head of Holofernes” adlı resmini de yine aynı dönemde yaptı. Filippo Baldinucci’nin yakın çağdaki biyografisine göre, Judith’in modeli eski metresiydi. Resimlerinde genellikle dramatik konulara yer verdi ve çok büyük bir titizlikle çalıştı.

  Allori, resimlerinde ışık ve gölgeyi akıl almaz bir ustalıkla kullanmanın yanında figürleri resmin ön düzleminde toplayarak dramatik havayı pekiştirmiştir. Işık ve gölgenin ustaca kullanımıyla oluşan bu dramatik havayı portrelerinde görmek mümkün değildir. Eserleri, doğaya olan sıkı bağlılığı ve teknik mükemmeliyetleriyle öne çıkmaktadır. Aşırı titizliği eserlerinin sayısını sınırladı.

  Christofano Allori’nin yapıtlarının önemli bir kısmı halen Detroit Institute of Arts ve Hermitage Museum’da sergilenmektedir.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Sanatçının tablo indexi

  Holofernes’in Kafası ile Judith, Tarih: 1615, Orijinal Boyut: 139 x 116 cm, Yer: Galleria Pitti, Floransa.