İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ SANATÇILARIN HAYATLARI » SOYADI / A » Francesco Albani Hayatı ve Eserleri

Francesco Albani Hayatı ve Eserleri

  Francesco Albani

  Francesco Albani (1578 – 1660)

  İtalyan Barok Ressam Francesco Albani 1578’de Bologna’da doğdu. Eğitimini Hollanda’lı ressam Denys Calvaert’ten aldı. Daha sonra Lodovico Carracci’nin öğrencisi oldu. 1600 yılında Palazzo Farnese galerisinin freskli dekorasyonuna çalışmak üzere Roma ‘ya taşındı. Sanatçı Carracci’nin baş öğrencisiydi. Sanatçı 45 civarında eserini Carracci Okulunda tamamlamıştır. Antik mitoloji konularındaki pastoral figürler üzerinde çalıştı. 

  Carracci’nin tasarımlarını kullanarak Lanfranco ve Sisto Badalocchio tarafından desteklenen Albani, 1602 ve 1607 yılları arasında San Giacomo Degli Spagnoli ‘deki San Diego Şapeli fresklerini tamamladı. 1606 – 1607 yılında Roma ‘daki Palazzo Mattei di Giove’deki freskleri tamamladı. Daha sonra aynı sarayda diğer iki fresk daha yaptı.

  1609 yılında, Romano de Palazzo Giustiniani için büyük bir salon tavanı resmini tamamladı. Bu çalışmanın yanı sıra Caravaggio’nun patronu olarak ünlü Vincenzo Giustiniani tarafından görevlendirildi. 

  1612-14 döneminde Pietro da Cortona tarafından yeniden tasarlanmış olan Santa Maria della Pace kilisesinde koro fresklerini tamamladı. 1616 yılında Apollo ve Seasons in Palazzo Verospi’de, Cardinal Fabrizio Verospi için Via del Corso’daki tavan fresklerini yaptı.

  Konuları üzerinde çalışırken pastoral şairler Torquato Tassos ve Guarino Guarinis’in desteğini aldı. Çok güzel olan ikinci eşi ve ondan olma çocukları tablolarındaki modeller konusunda yardımcı olmuşlardır. Roma’daki Farnaze sarayının resimlenmesinde de çalışmıştır. Zamanının en önemli ressamlarından biri olmuştur. Albani ‘nin en iyi freskleri mitolojik konularda olanlardır.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Sanatçının tablo indexi

  Isa’nın Vaftizi, Teknik: Tuval üzeri yağlıboya, Tarih: 1630/35, Yer: Musée des Beaux Arts, Lyons

  Sanatçı Hakkında Kitaplar

  francesco albani
  francesco albani

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin