İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ SANATÇILARIN HAYATLARI » SOYADI / A » Manuel Cabral Aguado-Bejarano Hayatı ve Eserleri

Manuel Cabral Aguado-Bejarano Hayatı ve Eserleri

  Manuel Cabral Aguado Bejarano

  Manuel Cabral Aguado-Bejarano (1827 – 1891)

  İspanyol Romantik Ressam Manuel Cabral Aguado-Bejarano 1827 yılında Sevilla’da doğdu. İlk eğitimini José Domínguez Bécquer ile başladı ancak daha sonra babası Antonio Cabral Bejarano’dan ders almaya devam etti. 1845’te Sevilla’daki Real Academia de Bellas Artes de Santa Isabel de Hungría’ya kaydoldu.

  Mezun olduktan sonra Kraliçe Elizabeth II’nin fahri ressamı oldu. Daha sonra Güzel Sanatlar Fakültesinde profesör ünvanını aldı (Santa Isabel de Sevilla Güzel Sanatlar Akademisi Okulu).

  Folklorik karakterli sahneleri ile, Endülüs ve Madrid’de büyük başarı elde etti. 1858, 1864, 1879 ve 1880’de, 1856, 1858, 1867 ve 1878’de Sevilla’da Exposiciones Nacionales de Bellas Artes’te onur ödülü aldı.

  Elbise, mimari ve günlük nesnelerin ince ayrıntılarına büyük dikkat eğildiği belgesel değeri taşıyan resimler yaptı. Günlük yaşam sahnelerinin ressamı olarak bilinmesine karşın, birçok portre de üretti. Özellikle 1877’de çalıştığı Montpensier’in Fransız Ducal ailesi ve aktörler, Teodora Lamadrid (Adriana Lecouvreur rolünde giyinmiş) ve Julián Romea (Sullivan kılığında) önemli portreleridir.

  Daha sonraki dönemlere ait eserleri Madrid’deki Museo del Romanticismo’da görülebilir. Çalışmalarının diğer önemli örnekleri Malaga’daki Carmen Thyssen Müzesi’nde bulunmaktadır. Sanatçı 1891’de doğduğu kent olan Sevilla’da öldü.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Sanatçının alfabetik tablo indexi

  Kuple, Tarih: 1850, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Orijinal Boyut: 45,5 x 38,5 cm, Yer: Museum of Romanticism, Madrid

  Stüdyoda, Tarih: 1886, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Orijinal Boyut: 66,7 x 48,6 cm

  Torrijos Yolunda Çingeneler, Tarih: 1883, Orijinal Boyut: 69 x 99 cm, Yer: Museo Carmen Thyssen Malaga, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin