İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ SANATÇILARIN HAYATLARI » SOYADI / A » Yurdaer Altıntaş Hayatı ve Eserleri

Yurdaer Altıntaş Hayatı ve Eserleri

  Yurdaer Altıntaş

  Yurdaer Altıntaş (1935 –

  Türk afiş ve grafik sanatçısı Yurdaer Altıntaş 1935’de İstanbul’da doğdu. 

  1957 yılında Güzel Sanatlar Akademisi’nin Afiş atölyesini bitiren sanatçı, 1964’te Türk Alman Kültür Merkezi’nde ilk sergisini açtı. 1966’da Güzel Sanatlar Akademisi’nin Sanat Ödülü’nü kazandı. 1968 yılında Türkiye Grafik Sanatçıları Derneği’nin kurucuları arasında yer aldı ve derneğin yönetim kurulu ikinci başkanlığını yaptı. Varşova’da (Polonya) afiş (1966, 1968), Brno’ da (Çekoslovakya) grafik (1970) bienallerine katıldı.

  In Gelheim Am Rhein’da (Almanya) Bergama sergisine (1972), Akşehir Nasrettin Hoca Şenliği’ne (1975), Paris Film Afişleri Sergisi’ne (1975-1976) katıldı ve 1973’te Muse de L’Homme’da (Paris) çalışmaları sergilendi. 1976’da Güzel Sanatlar Akademisi’ne bağlı Uygulamalı Endüstri Sanatları Yüksek Okulu’nun Grafik Bölümü’nde ders vermeye başladı. 1981’de Grafikerler Meslek Kuruluşu’nun açtığı sergide birincilik ve üçüncülük ödüllerini aldı. Aynı yıl bu kuruluşun başkanlığına getirildi.

  1987’de İhap Hulusi Özel Afiş Ödülü’nü, 1988’de Tüyap Kitap Kapağı Özel Ödülü’nü aldı. Nalınlar, Martı, Bozuk Düzen afişleri Washington The Library of Congress’de, Pembe Kadın, Aşk Zinciri, Renk Duvarları afişleri Varşova Ulusal Müzesi’nde, Bugün Git Yarın Gel, Derya Gülü, Bit Yeniği afişleri de Wilanow Afiş Müzesi’nde (Polonya) bulunmaktadır.

  Sanatçı grafik sanatlarının hemen her dalında ürün verdi. On yıl süreyle iki özel tiyatronun afişlerini yaptığı için, özellikle afiş sanatçısı olarak tanındı. Büyük lekelerden oluşan çarpıcı afişlerinde daha çok simgeci bir anlatıma yönelen sanatçı, 1969’dan sonra Türk folkloruyla ilgili resimleme çalışmalarına başladı. Bu alanda özellikle Karagöz, Nasrettin Hoca, Anadolu Efsaneleri, Dede Korkut gibi konular üstünde çalıştı.


  Yurdaer Altıntaş eser örnekleri

  Yurdaer Altıntaş Film Festivali Afişi
  Film Festivali Afişi
  Yurdaer Altıntaş Robert Bresson Afişi
  Robert Bresson Afişi
  Sergi Afişi
  Sergi Afişi
  Tiyatro Afişi
  Tiyatro Afişi

  Sanatçının kişisel websitesi

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin