İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » ÜNLÜ SANATÇILARIN HAYATLARI » SOYADI / D » Frank Duveneck Hayatı ve Eserleri

Frank Duveneck Hayatı ve Eserleri

  Frank Duveneck

  Frank Duveneck (1848 – 1919)

  Amerikalı Realist Ressam Frank Duveneck 1848’de Covington, Kentucky’de doğdu. On beş yaşına kadar yerel bir ressam olan Johann Schmitt’in vesayeti altında sanat çalışmalarına başladı. Kilise dekorasyonu yapan bir Alman firması çıraklık yaptı.

  Covington’da büyürken Ohio Nehri’nin hemen karşısındaki Cincinnati’deki Alman topluluğunun bir parçasıydı. Bununla birlikte, katolik inançları ve Alman geleneğine rağmen, Cincinnati’nin sanatsal topluluğuna yabancı kaldı.

  1869’da Wilhelm von Diez ve Wilhelm Leibl ile gerçekçi ve doğrudan bir resim tarzı öğrenmek üzere Münih Kraliyet Akademisinde çalıştı. Daha sonra William Merritt Chase, John Henry Twachtman, Willis Seaver Adams ve Walter Shirlaw gibi genç Amerikalı ressamlardan biri oldu.

  1870’lerde Hudson Nehri Okulu’nun geleneklerini devirdi ve daha büyük bir özgürlük ile karakterize olan yeni bir sanat hareketi başlattı.

  Covington’da iken göz ardı edilen eseri, 1875’te Boston Sanat Kulübü’nde gösterildiğinde büyük ilgi gördü ve uzun ziyaretler yaptığı Almanya ve İtalya’da öğrencilerin yoğun ilgisi ile karşılandı. Henry James ona “şaşkınlık dehası” dedi ve 27 yaşındayken ünlü bir sanatçıydı. 1878’de Duveneck, Münih’te ve Bavyera’daki Polling köyünde bir okul açtı. “Duveneck Boys” olarak bilinen öğrencileri arasında John Twachtman, Otto Bacher, Julius Rolshoven ve John White Alexander bulunur. 1919’da ölümüne kadar Covington’da yaşadı ve Cincinnati Sanat Akademisinde ders verdi.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Sanatçının tablo indexi

  Ayakta Nü, Tarih: 1892, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Bavyera’da Eski Polling Deresi, Tarih: 1881, Boyut: 40,6 x 60,9 cm, Yer: Indianapolis Museum of Art.

  Koy, Tarih: 1900, Yer: Indianapolis Museum of Art, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Venedik’te Grand Kanalı, Tarih: 1883, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Venedik’te Meyve Dükkanı, Tarih: 1884, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Villa Castellani Belloguardo, Tarih: 1887, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.