John White Alexander hayatı ve eserleri

John White Alexander hayatı ve eserleri (1856 – 1915)

By editor

Posted in , | Tags : , , , , , , ,

John White Alexander

John White Alexander

Amerikalı Sembolist Ressam John White Alexander 1856’da Allegheny, Pennsylvania’da doğdu. John White Alexander 1874’ten itibaren New York’ta Harper’s Weekly de illustratör ve politik karikatürist olarak çalışmaya başladı. Bu sürede Thomas Nast, Edwin Austin Abbey, Joseph Pennell ve Howard Pyle gibi ünlü illustratörlerle tanıştı. 1877’de Avrupa’ya gitti. Bir süre Paris’te kaldı. Münih Royal Akademi’ye üye olduktan sonra Frank Duveneck ve çevresindeki sanatçılarla Bavaria,Venedik ve Floransa’ya seyahat etti.

1881’de New York’a döndü. Kariyerini portre ressamı olarak sürdürdü. 1891’de tekrar Paris’e gitti. Sergileriyle, her yıl düzenlenen salonlara ve Society of Sculptors gibi bir çok uluslararası sanat organizasyonuna katıldı veya onların yöneticisi oldu.1901’de Amerika’ya geri döndüğünde büyük bir ilgiyle karşılandı.1909’a dek National Academy of Design’ın başkanlığını yaptı. 1915’de öldü.

Alexander’ın sanatsal çizgisi, Amerikan sanatında, özellikle de plastik sanatlarda biçim ve estetik sorununun; madde-özne ilişkisinin, evrensel değerlere atıfta bulunan gerçekçilik ile çoğu kez yerel düzlemde anlam kazanan ifadecilik zemininde tartışıldığı bir dönemde olgunlaşıp gelişti.

Sanatçının Tablo Listesi

Yaslanmak

Yaslanmak

Haziran

Haziran

Althea

Althea

Yeşil Elbise

Yeşil Elbise

Hazırlık

Hazırlık

Mrs Herman Duryea’nın Portresi

Mrs Herman Duryea’nın Portresi

Manzara

Manzara

postline

John White Alexander tablo indexi

Haziran

Yaslanmak

Hazırlık

Manzara

Yeşil Elbise

Althea

Mrs. Herman Duryea’nın Portresi

postline

SANATÇININ ESERLERİNDEN OLUŞAN VİDEOYU İZLEYEBİLİRSİNİZ;

Share this story

btt