John White Alexander hayatı ve eserleri (1856 – 1915)

John White Alexander

John White Alexander

Amerikalı Sembolist Ressam John White Alexander 1856’da Allegheny, Pennsylvania’da doğdu. John White Alexander 1874’ten itibaren New York’ta Harper’s Weekly de illustratör ve politik karikatürist olarak çalışmaya başladı. Bu sürede Thomas Nast, Edwin Austin Abbey, Joseph Pennell ve Howard Pyle gibi ünlü illustratörlerle tanıştı. 1877’de Avrupa’ya gitti. Bir süre Paris’te kaldı. Münih Royal Akademi’ye üye olduktan sonra Frank Duveneck ve çevresindeki sanatçılarla Bavaria, Venedik ve Floransa’ya seyahat etti.

1881’de New York’a döndü. Kariyerini portre ressamı olarak sürdürdü. 1891’de tekrar Paris’e gitti. Sergileriyle, her yıl düzenlenen salonlara ve Society of Sculptors gibi bir çok uluslararası sanat organizasyonuna katıldı veya onların yöneticisi oldu. Bu yeni özgürlük ortamı onu sadece güzel olan nesnelerin ve figürlerin temsiline doğru bir eğilimi teşvik etti. Yüzyılın sonu ticaretin, sanayinin ve kentsel yoğunlaşmanın patlayıcı büyümesine ve birkaç kişinin elinde büyük servetlerin oluşmasına katkıda bulundu.

Ayrıca, üst ve orta sınıfların kadınlarının sosyal rollerinde radikal bir düzenlemeler gerçekleşti. Daha önce kırsal bir toplumda yürüttükleri merkezi üretken rolünden mahrum kalan kadınlar, artık erkeklerin servet ve statüsünün güzel sembolleri olarak hizmet veren dekoratif bir rol üstlenmiş oldu. Bu yüzden sanatçılar tarafından cömertçe temsil edildiler ve bu çalışmalar kolaylıkla müşteri buldu.

1901’de Amerika’ya geri döndüğünde büyük bir ilgiyle karşılandı.1909’a dek National Academy of Design’ın başkanlığını yaptı. 1915’de öldü.

Alexander’ın sanatsal çizgisi, Amerikan sanatında, özellikle de plastik sanatlarda biçim ve estetik sorununun; madde-özne ilişkisinin, evrensel değerlere atıfta bulunan gerçekçilik ile çoğu kez yerel düzlemde anlam kazanan ifadecilik zemininde tartışıldığı bir dönemde olgunlaşıp gelişti.


SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


John White Alexander tablo indexi

Haziran

Yaslanmak

Hazırlık

Manzara

Yeşil Elbise

Althea

Mrs. Herman Duryea’nın Portresi

SANATÇININ ESERLERİNDEN OLUŞAN VİDEOYU İZLEYEBİLİRSİNİZ;