İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ SANATÇILARIN HAYATLARI » SOYADI / D » Karel Dujardin Hayatı ve Eserleri

Karel Dujardin Hayatı ve Eserleri

  Karel Dujardin

  Karel Dujardin (1622 – 1678)

  Hollandalı Barok Ressam Karel Dujardin 1622’de Amsterdam’da doğdu. Sanat eğitimi hakkında yeterli bilgi bulunmamaktadır. İlk çalışmalarını Nicolaes Berchem ile yapan genç Dujardin 1640’ta İtalya’ya gitti ve aralarında “Barba di Becco”, veya Bokkebaart olarak bilinen Roma’daki Bentvueghels ressam grubuna katıldı.

  1650’de Amsterdam’a döndü. Kısa bir süre Paris’te yaşadıktan sonra tekrar Amsterdam’a dönen sanatçı 1656 yılından 1658 yılına kadar Confrérie Pictura in Den Haag üyeliği yaptı.

  1675 yılında, Joan Reynst’in daveti üzerine Roma’ya döndü ve eski arkadaşları ve hayranları tarafından karşılandı. Renst ve Dujardin, diğer İtalyan şehirlerine Büyük Bir Tur yaptılar; ancak Reynst, Amsterdam’a geri döndüğünde, Dujardin, İtalya’da kaldı. Hastalığına rağmen resim yapmaya devam etti. Arkadaşı Johannes Glauber’e göre, hasta hasta Venedik’teki bir Hollandalı tüccar için resim yapıyordu. 1678’de Venedik’te öldü.

  Hollandalı Reform Kilisesinin bir üyesiyse de katolik usullere göre gömüldü. Arkadaşları Govert van der Leeuw ve Glauber tarafından mezara taşındı. Geride çok sayıda manzara, tarihsel konulu eserler ve portreler bıraktı.

  Her ne kadar birkaç portre ve birkaç tane dini konunun resimlerini yapsa da, çalışmalarının çoğu, hayvanlar ve köylülerle birlikte küçük İtalyan manzara sahneleri üzerinedir. Kariyerinin başında ve sonunda, İtalya’da uzun süre geçirdiği için resimlerinin çoğunda İtalya atmosferi hakimdir.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Sanatçının tablo indexi

  Bir Italyan Lokantasında Mola, Orijinal Boyut: 80 x 88 cm, Yer: Scottish National Gallery Edinburgh.

  Çoban ve Manzara, Tarih: 1678, Boyut: 32 x 40 cm, Yer: Königliche Gemäldegalerie Mauritshuis den Haag.

  Hasta Keçi, Orijinal Boyut: 84 x 73 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin