İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ SANATÇILARIN HAYATLARI » SOYADI / E » Alexandra Exter Hayatı ve Eserleri

Alexandra Exter Hayatı ve Eserleri

  Alexandra Exter

  Alexandra Exter (1882 – 1949)

  Rus Süprematist Ressam Alexandra Exter 1882’de Bialystok’da doğdu. Asıl adı Aleksandra Aleksandrovna Grigorovich’tir. Babası zengin bir Belaruslu işadamı idi. Genç Aleksandra, dil, müzik, sanat ve özel çizim dersleri almak için mükemmel bir özel eğitim gördü. Daha sonra ailesi Kiev’e taşındı.

  Önce Kiev’deki Gymnasium St Olga’ya, daha sonra Alexander Bogomazov ve Alexander Archipenko ile birlikte okuduğu Kiev Sanat Okulu’na kaydoldu. Öğretmenleri arasında Mykola Pymonenko vardı. Aleksandra, 1906’da Kiev Sanat Okulu’nun resim bölümünden mezun oldu.

  Bir müddet Kiev’de çalışmalarına devam etti. 1912’de Paris’e gitti. Burada Pablo Picasso ve Georges Braque ile arkadaş oldu. Aralarında Jean Metzinger, Albert Gleizes, Marcel Duchamp‘ın bulunduğu sanatçılarla Paris’te Galerie La Boétie’deki Salon de la Section d’Or’da altı eser sergiledi.

  1914’te Ekster, Kazimir Malevich, Alexander Archipenko, Vadym Meller, Sonia Delaunay-Terk ve diğer Fransız ve Rus sanatçılarla birlikte Paris’teki Salon des Indépendants sergisine katıldı. Aynı yıl, Roma’daki Uluslararası Fütürist Sergisi’nde “Ruslar” Archipenko, Koulbine ve Rozanova ile katıldı. 1915 yılında avangard sanatçı Süprematistler grubuna katıldı.

  1924’te Aleksandra Ekster kocası ile Fransa’ya iltica etti ve Paris’te yerleşti. Academie Moderne’de profesör olarak görev aldı. 1926’dan 1930’a kadar Ekster Fernand Léger’in Académie d’Art Contemporain’de öğretim üyeliği yaptı. 1933’te belki de hayatının son evresindeki en önemli eserlerden oluşan güzel ve orijinal ışıklı el yazmalarını (kağıtta gouache) oluşturmaya başladı.

  1936’da New York’daki Kübizm ve Soyut Sanat sergisine katıldı ve Prag ve Paris’te kişisel sergilerini yaptı. 1936’dan itibaren Paris’teki yayıncılık şirketi Flammarion’un kitap illüstratörlüğünü üstlendi. Son birkaç on yılda, yapıtlarının fiyatları olduğu gibi ünü de arttı.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Sanatçının tablo indexi alfabetik sıra ile

  Kompozisyon, Tarih: 1916, Boyut: 71 x 55,8 cm, Yer: Museum of Modern Art New York, Teknik: Karton üzeri Guaş.

  Konstruksiyon, Tarih: 1923, Boyut: 89,2 x 89,9 cm, Yer: Museum of Modern Art New York, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Konstruksiyon No 4, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Meyveli Natürmort, Tarih: 1904, Teknik: Tuval üzeri yağlıboya.

  Resimsel Konstruksiyon, Tarih: 1921, Orijinal Boyut: 88 x 72 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Üç Adam Don Juan, Tarih: 1929, Boyut: 63,5 x 48,3 cm, Teknik: Karton üzeri guaş.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin