İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ SANATÇILARIN HAYATLARI » SOYADI / E » Charles Henry Ebert Hayatı ve Eserleri

Charles Henry Ebert Hayatı ve Eserleri

  Charles Henry Ebert

  Charles Henry Ebert (1873 – 1959)

  Amerikalı Empresyonist Ressam Charles Henry Ebert 1873’de Milwaukee, Wisconsin’de doğdu. Ebert ailesi kısa bir süre sonra Illinois Rockford’a taşındı. Daha sonra Ernest Lawson’la erken bir dostluk kurduğu Kansas City, Missouri’ye taşındılar.

  Ebert, önce Cincinnati Sanat Akademisine (1892-93) girdi, ardından da Paris’e gitti. 1894-1896 yılları arasında Benjamin Constant ve Jean Paul Laurens başkanlığında Paris’teki Julien Akademisi’nde (1894-96) okudu.

  Ebert 1896’da Amerika’ya döndüğünde New York’ta bir stüdyo açarak serbest illustratör olarak çalıştı. Daha sonra Life Magazine’in baş politik karikatüristi olarak tam zamanlı çalışmaya başladı. Ağırlıklı olarak Monhegan Island ve Old Lyme, Connecticut civarlarını resimledi.

  1900’de Connecticut’taki Greenwich’e taşındı ve burada John Twachtman’ın öğrencisi oldu. Parlak bir empresyonist palete sahip olan sanatçı alışılmadık gökyüzü efektleri ile dikkat çekmiştir.

  Dört yıl sonra, 1909 yılının Aralık ayında New York City Galerisi’nin anlaşmalı sanatçısı oldu. Eski Lyme çağdaşlarının çoğunda olduğu gibi, Ebert de Florida’ya, Bermuda’ya ve Bahamalar’a kış aylarının yanı sıra Monhegan’a yıllık yaz gezileri yaptı. Sanatçı hem sulu boya hem de yağlı boya çalıştı.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Sanatçının tablo indexi

  Hamburg Koyu, Boyut: 50,8 x 63,5 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Koy, Tarih: 1927, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Monhegan Burnu, Tarih: 1909, Orijinal Boyut: 70 x 90 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin