İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ SANATÇILARIN HAYATLARI » SOYADI / E » Charles Warren Eaton Hayatı ve Eserleri

Charles Warren Eaton Hayatı ve Eserleri

  Charles Warren Eaton

  Charles Warren Eaton (1857 – 1937)

  Amerikalı Tonalist Ressam Charles Warren Eaton 1857’de Albany, New York’da doğdu. Sanatçı 22 yaşında amatör ressam bir arkadaşının sayesinde sanata ilgi duydu. 1879 yılında New York City’e taşındı ve gün boyunca çalışmaya başladı ve geceleri National Academy of Design ve Art Students League’de derslere devam etti.

  Eaton’ın sanat dünyasına girişi, Amerika’daki sanatsal üslubun derin bir değişikliğe uğradı döneme denk geldi. 1870’lerin sonlarında, kırk yılı aşkın bir süredir Amerikan sanat ortamına egemen olan oldukça gerçekçi ve ayrıntılı Hudson River Okulu tarzı, genç sanatçıların Avrupa’dan getirdiği çok daha gevşek, daha hafif bir tarzla karşı karşıya geliyordu.

  Daha sonra tonalizm olarak bilinen bu yeni stil, alçak gönüllü renkler ve ihtişam dolu sahneler yerine daha doğal kadrajları tasvir etme eğilimindeydi. Eaton bu yeni stili New York’ta benimsedi ve iki tonalist sanatçı Leonard Ochtman ve Ben Foster ile arkadaş oldu.

  1880’lerin başında ilk satışlarıyla birlikte profesyonel bir şekilde tanınmaya başladı. İlk resimlerini 1882’de Ulusal Tasarım Akademisinde sergiledi ve kariyerinin geri kalanında düzenli olarak orada sergilere devam etti.

  1920’lere gelindiğinde sanatçının üretimi ve yaratıcılığı azalmıştı. Büyük Buhran sanat piyasasını etkiledi ve satışlar kesildi. 1880’lerde Bloomfield, New Jersey’e taşındı ve 1937’de ölümünden önce kızkardeşiyle yeğeni arasında sakin bir emeklilik yaşadı.

  Jenerasyonunun pek çok sanatçısı gibi eserleri, 20. yüzyılın sonlarına doğru yeniden ilgi görmeye başladı.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Sanatçının tablo indexi

  Bahar, Tarih: 1889,, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Çam Ağaçları Connecticut, Boyut: 61 x 50,8 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Kış Manzarası, Tarih: 1899, Boyut:  30.5 x 50,8 cm, Teknik: Karton üzeri sulu boya.

  Montigny’de Mehtap, Boyut:  83,8 x 68,6 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin