İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ SANATÇILARIN HAYATLARI » SOYADI / F » Conrad Felixmüller Hayatı ve Eserleri

Conrad Felixmüller Hayatı ve Eserleri

  Conrad Felixmüller

  Conrad Felixmüller (1897 – 1977)

  Alman Ekspresyonist Ressam Conrad Felixmüller 1897’de Dresden’de doğdu. Önce Dresden El Sanatları Okulu’nda çizim derslerine başladı ardından 1911-12 yılları arasında Dresden Sanat Akademisi’ndeki Carl Bantzer’de eğitim görmeye başladı. 1917’de sıhhiye olarak askerlik yaptı.

  Expressionistische Arbeitsgemeinschaft Dresden’in kurucu üyesi oldu. Özgün baskı çalışmaları ile dikkat çekti. Sanatçı 1918-1922 yılları arasında Almanya Komünist Partisi üyeliği yaptı. Sol görüşlü dergilerde birçok gravür ve çizim yayımladı ve kariyeri boyunca üretken bir baskı ustası olarak kaldı. Besteci Clemens Braun’un yakın arkadaşı olan sanatçı, ölüm döşeğindeyken onun bir çok portresini üretti.

  Felixmüller’in bir diğer konusu da arkadaşı ve Alman dışavurumcu şair Walter Rheiner’dir. Felixmüller, Rheiner’in birçok eseri için illüstrasyonlar yapmıştır. Felixmüller’in ‘Şair Walter Rheiner’in Ölümü’ adlı tablosu, Rheiner’in ölüm haberini takiben merhum arkadaşına bir saygı duruşu özelliği taşımaktadır.

  O Yeni Nesnelcilik hareketinin en genç üyelerindendi. Resimlerinde sık sık Weimar Cumhuriyeti’nin toplumsal gerçeklerine değiniyordu.

  Otto Dix’in hocası olan sanatçının 1930’larda bir çok eseri Naziler tarafından dejenere sanat olarak ilan edildi ve yok edildi. 1944’de Berlin’deki stüdyosu bombalandı ve bir çok eseri yandı. Savaş sonrası 1949-1962 yılları arasında Halle Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapan sanatçı 1977’de Berlin’de öldü.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Conrad Felixmüller tablo indexi

  Ajitatör, Tarih: 1944.

  Otto Dix, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Raoul Hausmann’ın Portresi, Tarih: 1920

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin