İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ SANATÇILARIN HAYATLARI » SOYADI / F » Domenico Fetti Hayatı ve Eserleri

Domenico Fetti Hayatı ve Eserleri

  Domenico Fetti

  Domenico Fetti (1589 – 1623)

  İtalyan Barok Ressam Domenico Fetti 1589’da Roma’da doğdu.

  1604-1613 yılları arasında Roma’da Ludovico Cigoli veya öğrencisi Andrea Commodi’nin altında çıraklık yaptığı düşünülmektedir.

  Daha sonra 1613-1622 yılları arasında Mantua’da çalıştı. 1622’de Venedik’e taşındı. Kardinal, Duke Ferdinando I Gonzaga tarafından himaye edildi. Ducal Sarayı’nda Somun ve ve Balık Mucizesi eserini tamamladı. Yeni Ahit kıssaları için gerçekleştirdiği bir dizi tasvirler çok beğeni topladı ve stüdyosunda bir çok versiyonu üretildi.

  Venedik döneminde kabul gören maniyerist üsluba rağmen 1620’li-30’lu yıllarda üç “yabancı” olarak anılan -Fetti, Bernardo Strozzi ve Jan Lys’ın Roma Barok etkisi ağır basmaya başladı. Venedik’teki zengin renk tonlamalarına Caravaggio‘nun gerçekçilik ve anıtsallık gücünü uyarladılar.

  Onun resim tarzı, Rubens’den etkilenmiş gibi görünmektedir. Venedik’te mükemmel bir müşteri çevresi oluşturdu. Sanatçının tarzı Venedikli Pietro della Vecchia ve Sebastiano Mazzone’i etkileyecektir. Mantua’daki öğrencileri ise Francesco Bernardi (il Bigolaro) ve Dionisio Guerri’ydi.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Sanatçının tablo indexi alfabetik sıra ile

  Aktör Portresi, Tarih: 1623, Orijinal Boyut: 105,5 x 81 cm, Yer: Hermitage Museum St. Petersburg, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Arşimed Düşünürken, Orijinal Boyut: 98 x 73,5 cm, Yer: Gemaldegalerie Alte Meister Dresden, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Davud Golyat’ın Kafası ile, Tarih: 1620, Orijinal Boyut: 153 x 125 cm, Yer: Royal Collection, Londra, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Kahraman Leander’in ölüm Yası, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Kötü Hizmetçi Hikayesi, Tarih: 1620, Orijinal Boyut: 61 x 44,5 cm, Yer: Gemaldegalerie Alte Meister Dresden, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Melankoli, Tarih: 1622, Orijinal Boyut: 179 x 140 cm, Yer: Galleria dell’Accademia Florence, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Müsrif Çocuk Hikayesinden, Tarih: 1620, Orijinal Boyut: 60 x 45 cm, Yer: Gemaldegalerie Alte Meister Dresden, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Uyuyan Kız, Tarih: 1615, Orijinal Boyut: 67,5 x 74 cm, Yer: Museum of Fine Arts, Budapest, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin