İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ SANATÇILARIN HAYATLARI » SOYADI / F » Gaudenzio Ferrari Hayatı ve Eserleri

Gaudenzio Ferrari Hayatı ve Eserleri

  Gaudenzio Ferrari (1471 – 1546)

  İtalyan Rönesans Ressamı Gaudenzio Ferrari 1471’de Valsesia’da Franchino Ferrari’nin çocuğu olarak doğdu.

  İlk önce Vercelli’de Gerolamo Giovenone’dan resim eğitimi aldığı rivayet edilmektedir. Daha sonra Milano’da, Giovanni Stefano Scotti’nin ve Bernardino Luini’nin yanında okudu. 1504 civarında, Floransa’ya geçti. Bir ara Roma’da da yaşadığı düşünülmektedir. Milano’da öldü.

  İlk çalışmalarını Leonardo ve Bramantino gibi sanatçıların etkisini taşıyan eski Milano okulu etkisiyle yaptı. Ancak Varallo’nun Sacro Monte’sinde gösterdiği duygusal çalışmadan da anlaşılacağı gibi, geldiği bölgenin etkileri de güçlüdür.

  1513’te Varallo Sesia’daki Santa Maria delle Grazie’de, İsa’nın Hayatını konu alan freskini yaptı. 1524 yılına kadar Sacro Monte di Varallo şapellerinde çalışmaya döndü. Şapeller, dolambaçlı bir yol ile birbirine bağlanmış ve diorama ve balmumu müzesinin yaşam boyu pişmiş toprak figürleriyle bir birleşimini içeren bir tepenin üzerinde dağılmıştır.

  En unutulmaz eseri olan Çarmıha Geriliş çalışmasının bir freskini çok sayıda figürle, en az yirmi altısı gerçek kabartma ve renkli olarak modellemiştir. Güçlü figürasyonu ile farkını ortaya koyabilen çok üretken bir ressamdı. Genel olarak dini konular üzerinde çalıştı. Andrea Solario, Giovanni Battista Cerva, Gian Paolo Lomazzo ve Fermo Stella ilk öğrencilerindendi.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Sanatçının alfabetik eser örnekleri indexi

  Aziz Augustin, Tarih: 1530/40, Yer: Musée des Beaux-Arts de Dijon.

  Müzisyen Melekler, Tarih: 1530/40, Yer: Santa Maria dei Miracoli Venedik.


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin