İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ SANATÇILARIN HAYATLARI » SOYADI / F » Stanhope Alexander Forbes Hayatı ve Eserleri

Stanhope Alexander Forbes Hayatı ve Eserleri

  Stanhope Alexander Forbes

  Stanhope Alexander Forbes (1857-1947)

  İrlandalı Realist Ressam Stanhope Alexander Forbes 1857’de Dublin’de doğdu. İlk eğitimini Dulwich Kolejinde aldı. Daha sonra South Kensington Sanat Okulu’nda ders veren John Sparkes’dan sanat eğitimi aldı. Fransa-Prusya Savaşı’nın sona ermesinden sonra Forbes Londra’ya geri döndü ve Lambeth School of Art’a katıldı.

  1878 yılında Sir Frederic Leighton ve Sir John Millais’in bulunduğu kraliyet akademisine katıldı. Akademideki diğer öğrenciler arasında Arthur Hacker, Henry Herbert La Thangue ve Solomon J. Solomon bulunuyordu. İlk sergisine orada katıldı.

  İrlanda’ya dönünce bölgesel manzaralar üzerinde çalıştı. 1880’den 1882’ye kadar Paris’in Clichy semtinde Léon Bonnat’ın özel atölyesinde eğitim aldı. Britanya’nın Cancale kentine gittikten sonra Jules Bastien-Lepage gibi kuvvetli fon renklerini kariyeri boyunca kullandığı bir teknik haline getirdi. 1884’te Cornwall’daki Newlyn’e taşındı ve kısa sürede büyüyen sanatçı kolonisinin önde gelen isimlerinden biri oldu.

  Genel olarak yaşamdan sahneler ve manzara çalıştı ve sık sık Kraliyet Akademi’si sergilerine katıldı. 1907’de yaptığı bir çalışmada Cornwall’daki küçük bir köyde bir yaşam kesiti sunar. Yağmurdan korunmak için kendini koruyan bir adam, atını ıslak sokaklardan geçirir, bu da bir evin içinden gelen ışığı ve yansımayı ortaya çıkarır. “Mükemmel bir yetenekle, yumuşak ışık yağmurla ıslanmış yoldan yansır.” Bir kız, erkek ve atı geçene kadar annesi tarafından karşıdan karşıya geçmek için beklerler.

  Açık hava resminin ötesinde, iç sahneler de yaptı ve 1897’de yapılan The Lantern’de bir odanın ve içinde bulunan insanların üzerindeki aydınlatmanın “sıcak ve büyüleyici” etkilerini yakalamaya çalıştı. Eserlerinin baskın mesajı sempatiklik ve insanlık duygusudur. Kendisini tasvir ettiği insanlarla bir bütün haline getirmiştir.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Sanatçının alfabetik tablo indexi

  Balıkçılar, Tarih: 1923,Boyut: 61 x 77.5 cm,Yer: Özel Koleksiyon, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Blacksmith’in Dükkanı, Tarih: 1917, Orijinal Boyut: 155 x 117,5 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Corn Sahilinde Balık Ticareti, Tarih: 1885, Orijinal Boyut: 121 x 155 cm, Yer: Plymouth City Museum and Art Gallery, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Kemancı, Orijinal Boyut: 92,8 x 85 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Kısa Yoldan Geçiş, Tarih: 1921, Boyut: 100.3 x 127 cm, Yer: Özel Koleksiyon, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Yan Raylar, Tarih: 1924, Orijinal Boyut: 46 x 61 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin