İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ SANATÇILARIN HAYATLARI » SOYADI / G » Thomas Gainsborough Hayatı ve Eserleri

Thomas Gainsborough Hayatı ve Eserleri

  Thomas Gainsborough

  Thomas Gainsborough (1727 -1788)

  İngiliz Akademik Klasik Ressam Thomas Gainsborough 1727’de Sudbury’de doğdu.

  Bir kumaş tacirinin oğluydu. Daha çocukluk çağında ders yapmadan resim yapmaya koyuldu, 14 yasında hayatını kazanmak için Londra’ya gitmek zorunda kaldı.

  Londra’da çeşitli mesleklere girip çıktı. Nihayet Gravür kalıpçılığında kendi yeteneklerine uygun bir saha buldu. St. Martin’s Lane Academy çevresinde başta Hubert François Gravelot, Francis Hayman ve William Hogarth ile çalıştı. 1748’de Londra’yı terkedip Sudbury’e yerleşti. Genç yaşta evlenmesi kendini bütünüyle sanatına vermesini kolaylaştırdı.

  Önce Ipswich’e sonra Bath’a yerleşti. Şöhreti taşrada yaygındı ama yüksek tabakadan müşterileri de vardı. 1774’te kesin olarak Londra’ya yerleşti, Kraliyet akademisi üyeliğine seçildi; manzara resminde Wilson’dan üstün, portrecilikte Reynolds’a eşit sayılmaya başladı. Gainsborough, resimde en tipik biçimde İngiliz olan bir resim ustası sayılır ve her konuyu soylu bir biçimde yorumlayan bir ressamdır.

  Sağlam bir kuruluşu olan manzaraları en az portre çalışmaları kadar başarılıdır. Portrelerinde kadınları kibarlaştırır, inceltir, saçlarının çekiciliğini, giysilerinin güzelliğini ortaya koyar, göz kapaklarını anlamlı bir biçimde kısar ve gözleri hayat dolu bir bakışla canlandırır.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Sanatçının alfabetik eser örnekleri indexi

  Andrews Ailesi, Tarih: 1750, Boyut: 69,8 x 119,4 cm, Yer: National Gallery Londra, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Cornard Köyü ve Manzarası, Tarih: 18. Yüzyıl, Orijinal Boyut: 76 X 151 cm, Yer: National Gallery, Edinburgh

  Mavi Çocuk (Jonathan Buttall), Tarih: 1770, Orijinal Boyut: 117.8 x 121.9 cm, Yer: Huntington Library Art Collections, San Marino

  Pazara Giderken, Tarih: 1769, Orijinal Boyut: 122 x 147 cm


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin