İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ SANATÇILARIN HAYATLARI » SOYADI / M » Adolphe Monticelli Hayatı ve Eserleri

Adolphe Monticelli Hayatı ve Eserleri

  Adolphe Monticelli

  Adolphe Monticelli (1824 – 1886)

  Fransız romantizm ressamı Adolphe Monticelli Marsilya’da doğdu. 1842’den 1846’ya kadar Marsilya’daki École Municipale de Dessin’de eğitim aldı. Daha sonra sanat eğitimine Paris’te École des Beaux-Arts’ta Paul Delaroche‘nin yanında devam etti.

  Paris’te Louvre’daki Eski Ustaların eserlerini kopyaladı. Eugène Delacroix‘nın yağlı boya eskizlerine hayran kaldı. 1855’te Barbizon okulunun bir üyesi olan Narcisse Diaz ile tanıştı ve ikisi genellikle Fontainebleau Ormanı’nda birlikte resim yaptı.

  Zengin renkli, benekli, dokulu ve sırlı yüzeylerin parıldayan bir etki yarattığı oldukça bireysel bir Romantik resim stili geliştirdi. Antoine Watteau’dan esinlenerek zarif konular çizdi. Ayrıca Delacroix esini ile natürmortlar, portreler ve Oryantalist konular çizdi. 1870’den sonra yoksulluk içinde yaşayacağı Marsilya’ya döndü. Resimlerini küçük meblağlara sattı.

  Genç Paul Cézanne, 1860’larda Monticelli ile arkadaş oldu ve yaşlı ressamın çalışmalarının etkisi, Cézanne’ın o yıllardaki çalışmalarında görülebilir. 1878 ve 1884 yılları arasında iki sanatçı, ayda bir Aix kırsalında dolaşarak sık sık birlikte manzaralar çizdiler.

  Ölümünün üzerinden bir asırdan fazla bir süre geçmesine rağmen Monticelli’nin sanatı hala tartışma konusudur. Özgürce çalışan Monticelli’nin çalışmaları ona büyük hayranlık duyan Vincent van Gogh‘u etkilemiştir. Van Gogh daha parlak bir palet ve daha cesur bir tavır benimsemiştir. Van Gogh, daha sonra, “Bazen düşünüyorum O adamı gerçekten devam ettiriyorum” der. 1890’da Van Gogh ve kardeşi Theo, Monticelli hakkında ilk kitabın yayınlanmasında etkili oldular.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Eser Örnekleri

  Adolphe Monticelli Flowers in a Blue Vase
  Adolphe Monticelli Meyveler ve Şarap Bardağı
  Adolphe Monticelli Vazoda Çiçekler

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin