İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ SANATÇILARIN HAYATLARI » SOYADI / M » Henri Matisse Hayatı ve Eserleri

Henri Matisse Hayatı ve Eserleri

  Henri Matisse

  Henri Matisse (1869 – 1954)

  Fransız Fovist Ressam Henri Matisse 1869’da Le Cateau-Cambrésis’de doğdu. 1887 yılında hukuk öğrenimi için Paris’e gitti. İlk olarak 1889 yılında resim yapmaya başladı. Cenneti keşfettiğini düşünerek bir sanatçı olmaya karar verdi. 1891’de, Académie Julian’da sanat eğitimi için Paris’e döndü ve William Adolphe Bouguereau ve Gustave Moreau’nun öğrencisi oldu. Başlangıçta geleneksel bir tarzda yaşamdan kesitler ve peyzaj çalıştı. Matisse, öncelikle Jean-Baptiste-Siméon Chardin, Nicolas Poussin ve Antoine Watteau gibi eski ustalarının eserlerinden etkilendi. Daha sonra Édouard Manet ve Japon sanatının etkisi ağır basmaya başladı.

  1896 ve 1897’de, Brittany kıyısındaki Belle adasında yaşayan, Avustralyalı ressam John Peter Russell’ı ziyaret etti. Russell onu empresyonizm ve Van Gogh‘un eserleriyle tanıştırdı. Bu tanışma Matisse’in tarzının tamamen değişmesine yol açtı. 1898 yılında, Camille Pissarro’nun tavsiyesi ile, Turner’ın resimlerini incelemek için Londra’ya gitti. 1899’da Paris ‘e döndüğünde Albert Marquet’in yanında çalıştı ve André Derain, Jean Puy ve Jules Flandrin ile tanıştı. Görsel yapı ve renk anlayışıyla Cézanne‘ın eserleri, Matisse’nin ana ilham kaynağını oldu.

  Fovizm çalışmalarına 1900’lü yıllarda başladı ve 1910 sonrasına kadar devam etti. Akımın liderleri Matisse ve André Derain idi. Matisse’in ilk solo sergisi 1904 yılında Ambroise Vollard’ın galerisinde düzenlendi ama pek başarılı olmadı. 1905’te Fovistler olarak Salon d’Automne’de bir sergi düzenlediler. Resimler, öznenin doğal renkleriyle ilgili olmadan uyumsuz renkleri ve vahşi duyguları dile getirecek şekilde hazırlanmıştı. Matisse sergiye Şapkalı Kadın ve Açık Pencere tablolarıyla katıldı. Sergi sert eleştiriler aldı.

  Nisan 1906 civarı kendisinden 11 yaş daha genç olan Pablo Picasso ile bir araya geldi. Aralarında önemli fark Matisse doğayı temel alıyor, Picasso isedaha çok hayal gücüne ağırlık veriyordu. Her iki sanatçı tarafından en sık yapılmış konular kadınlar ve natürmortlar olmuştur. Matisse ve Picasso ilk olarak Gertrude Stein ve yoldaşı Alice B. Toklas’ın gayretiyle Paris salonunda birlikte bir sergi açtılar.

  Savaş yıllarında kansere yakalanan sanatçının çalışmaları ağırlaşmaya başladı. 1954 yılında kalp krizi geçirerek vefat etti.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFALARI

  Eser Örnekleri

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin