İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı A » Karel Appel » Karel Appel Hayatı ve Eserleri

Karel Appel Hayatı ve Eserleri

  Karel Appel

  Karel Appel (1921 – 2006)

  Hollandalı Soyut Ekspresyonist Ressam Karel Appel 1940 – 1944 arasında Amsterdam Reichakademie’de eğitim aldı. 1948’de Hollanda deneysel grubunu kurdu. İlk kişisel sergisini 1946’da Gronongen’de açtı. 1949’da Stedelijk Museum Amsterdam’daki diğer CoBrA sanatçılarına katıldı.

  Cobra akımının da kurucularından olan Appel’in resminde, anlatımcı bir şiddet dikkati çeker. Biçimler önceden bir plan yapılmaksızın belirmiş, şiddetle renklendirilmiş malzemeye ayrıcalık tanınmıştır.

  Çalışmalarında diğer sanat dalları ile resim arasında bir bağ kurmaya çalışmıştır. Pablo Picasso, Henri Matisse ve Jean Dubuffet’ten etkilendi.

  1947’de her türlü kullanılmış malzemeyle (montaj tekniğinde) heykeltraşlık yapmaya başladı, beyaz, kırmızı, sarı, mavi ve siyah gibi parlak renkler çalıştı. Hollanda’da genç Hollandalı ressamlar Anton Rooskens, Theo Wolvecamp ve Jan Nieuwenhuys’la birlikte Experimentele Groep’e katıldı. Daha sonra Belçikalı yazar Hugo Claus gruba dahil oldu. 1950’de Paris’e giden sanatçı 1953 Sao Paulo bienalinde en iyi sanatçı ödülünü aldı.

  Action paintig’e yaklaşan bu kendiliğindenlik ve gerilim karışımı, sanatçının çok renkli hayallerinde de görülür.
  Appel, 1960’ların sonundan başlayarak, renk yoğunluğundan vazgeçmeksizin, biçime ve maddeye yeni bir düzen uyguladı: ağaç kabartmalarında ve çeşitli maddeler kullanarak yaptığı heykellerindeki parlak ve düzgün çok renklilik, özgün bir nitelik taşır.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Karel Appel tablo indexi

  Soyut Kompozisyon, Orijinal Boyut: 60 x 73 cm

  Soyut Kırmızı, Orijinal Boyut: 68 x 84 cm

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin