Mordecai Ardon hayatı ve eserleri (1896 – 1992)

Mordecai Ardon

Mordecai Ardon

İsrailli Sembolist Ressam Mordecai Ardon 1896’da Tuchow, Avusturya’da doğdu. 1921 ile 1924 yılları arasında Bauhaus’da Klee ile Kandinsky’nin yanında çalıştı. Ardon özellikle El Greco ve Rembrandt’tan etkilendi. Bauhaus’tan mezun olduktan sonra Münih’te bulunan Academy of Decorative Arts’da, Max Doerner’in altında resim tekniği ile ilgili master yaptı.

Kariyerine Berlin’de devam etti ancak 1933’de Nazi Almanyasından kaçarak Filistin’e gitti. Kudüs’e yerleştikten sonra Bazalel School of Arts’ın yöneticisi oldu. 1953’den 1963’e dek Ministry of Education and Culture’un danışmanlığını yaptı. Ardon en çok 1930 ve sonrasında yaptığı resimlerle ünlendi.

Resimlerinde, Yahudi Mistik geleneğinden (Kabala) ve İncil’den aldığı karmaşık bir sembolik görüntü sistemini benimsedi Manzara da çalışan sanatçı Kudüs’ün tepelerini ve vadilerini canlı renklerle coşkulu bir biçimde betimledi. 1982’den 1984’e kadar, National Jewish University ve Jerusalem Kütüphanesi’nin pencerelerine yalnızca leke vuruşlarından oluşan ” Isaiah’s Vision of Eternal Peace ” adlı konsept çalışmayı yaptı. 1992’de İsrail’de öldü.

Sanatçının yapıtları halen Royal Museums of Fine Arts ve Tate Gallery’de sergilenmektedir.

Ardon, “Yeni Bezalel” in bir öğretmeni ve yöneticisi olarak, sosyal katılım duygusunu, Yahudi tasavvuf ve yerel mitolojiye olan eğilimini ve kişisel ulusal sembollerin gerçeği betimlemesini usta bir teknikle birleştirdi. Avigdor Arikha, Yehuda Bacon, Naftali Bezem, Shraga Weil ve Shmuel Boneh gibi öğrenciler bu etkiyi daha sonraki çalışmalarına kattılar.


SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


Mordecai Ardon tablo indexi

Son Perdenin Palete Daveti, Tarih: 1978, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Orijinal Boyut: 130 x 162 cm

Sabah Yıldızına, Tarih: 1968, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Orijinal Boyut: 128.3 x 119.4 cm