İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı A » Jean Arp » Jean Arp Hayatı ve Eserleri

Jean Arp Hayatı ve Eserleri

  jean arp portre

  Jean Arp (1886 – 1966)

  Fransız Dadaist, Sürrealist Ressam Jean Arp 1886’da Elsass’da doğdu. Almanya’da doğan ama kısa sürede Fransızcayı öğrenen sanatçı gençlik yıllarında Alman ve Fransız romantik şiiri ile ilgilendi.

  1904’ten 1908’e kadar Weimar Sanat Okulu ve Paris’te Julien Akademisinde okudu. 1911’de Matisse ve Picasso’nun tablolarının da yer aldığı bir sergiye katıldı. Modern Birliğinin kurucusu oldu ve Wassily Kandinsky ile tanıştı. İlk soyut çalışmalarını 1915’te Zürih’te sergiledi ve aynı yıl Sophie Taeuber ile evlendi. Hugo Ball, Emmy Hennings ve Marcel Janco ile tanışmasının ardından, birlikte 1916’da Zürih’te Dadaizm ekolünü kurdular.

  1917’de heykelciliğe yöneldi. 1925’te Meudon’a yerleştikten sonra, kesilip üst üste konmuş çok renkli ye da tek renkli ağaç ya da karton panolardan oluşan ilk “kabartmalar”ını yaptı. 1930 yılında alçı ve mermerden heykeller yapmaya başlayan sanatçı fransızca yazdığı ilk şiir kitaplarını da yayımladı. Aynı yıl yakın arkadaşı Theo van Doesburg ile Art Concret (Somut Sanat) adlı bir dergi çıkarmaya başladı.

  O dönemde non-figüratif resim yapan bazı sanatçılar, yapıtlarının soyut termi ile nitelendirilmesine karşı çıkmaktaydılar. Özellikle Arp, heykellerinde soyut hiç bir yan bulunmadığını, bu çalışmaların gerçeğin bir kopyası değil, gerçeğin bir parçası olduğunu ileri sürüyordu.

  1940’larda Jean Arp’ın çalışmaları Naziler tarafından dejenere sanat olarak suçlandı. Eşi le Fransa’nın işgal edilmemiş olan Grasse bölgesine göç eden sanatçı burada monografisi üzerinde çalıştı. 1966’da Basel’de öldü.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Sanatçının tablo indexi

  İsimsiz Geometri, Orijinal Ebat: 33,2 x 25,9 cm, Bulunduğu Yer: MOMA, New York

  İsimsiz