İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı A » Sophie Taeuber Arp » Sophie Taeuber Arp Hayatı ve Eserleri

Sophie Taeuber Arp Hayatı ve Eserleri

  Sophie Taeuber Arp

  Sophie Taeuber Arp (1889 – 1943)

  İsviçreli Dadaist Ressam ve İç Mimar Sophie Taeuber Arp 1889’da Davos’ta doğdu. Babasının veremden ölmesi üzerine annesi ve kardeşi ile birlikte Trogen’e taşındılar. 1906’dan 1910’a kadar St. Gallen’deki Dekoratif Sanatlar Okulunda tekstil bölümünde okudu. Daha sonra 1910 – 1914 arasında Münih’teki Debschitz Okulunda sanat eğitimi aldı. 1916’dan itibaren Zürich Sanat Okulunda tekstil okumaya devam etti.

  Sanatçı, Birinci Dünya Savaşı döneminde tarafsız kalan İsviçre’de Sanatçılar Birliğinin üyesi oldu ve 1932 yılına kadar üyeliği devam etti. Galeri Tanner’de yapılan bir sergide Jean Hans Arp ile tanıştı. İkisi de geleneksel sanat formlarını esnetmeye meyilli oldukları için birlikte çalışmaya başladılar. Jean Hans Arp, Sophie’nin dadaistler ekibine katılmasını sağladı.

  1922’de Jean Hans Arp ile evlenen sanatçı, tekstil malzemeleri de dahil olmak üzere yeni form ve biçim anlayışını sürdürerek eserler üretmeye devam etti.

  Daha sonra Paris’te Yapısalcı (Plastic) isminde bir grup kurdu. Arkadaş grubu, sanatçı Sonia Delaunay, Robert Delaunay, Wassily Kandinsky, Joan Miró ve Marcel Duchamp’ı içeriyordu. Ayrıca 1937’den 1943’e kadar İsviçreli ressamlar birliği olan Allianz’ın bir üyesiydi. 1940’da Taeuber-Arp ve Arp, Nazi işgalinden önce Paris’ten kaçtılar ve Sonia Delaunay, Alberto Magnelli ve diğer sanatçılar ile bir sanat kolonisi olan Vichy Fransa’da Grasse’ye taşındılar.

  1942’nin sonunda İsviçre’ye kaçmak zorunda kaldılar. 1943 yılının başlarında, Taeuber-Arp, Max Bill’in evindeki hatalı çalışan bir ocak nedeniyle kazara karbon monoksit zehirlenmesinden öldü.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Sophie Taeuber Arp tablo indexi

  Dikey Yatay Geometrik Kompozisyon, Teknik: Kumaş ve Akrilik Karışık Teknik, Tarih: 1936

  Dikey Yatay Kare Dikdörtgen, Tarih: 1917, Boyut: 22,5 x 15,9 cm

  Aşamalı Kapanış, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Orjinal Ebadı: 35,2 x 27 cm

  Daireli Kompozisyon, Tarih: 1930, Orijinal Boyut: 49.5 x 64.1 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Yer: Museum of Modern Art New York


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin