İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı A » Jean Michel Atlan » Jean Michel Atlan Hayatı ve Eserleri

Jean Michel Atlan Hayatı ve Eserleri

  Jean Michel Atlan

  Jean Michel Atlan (1913 – 1960)

  Fransız Ressam Jean Michel Atlan 1913’te Cezayir’in Constantine şehrinde doğdu. Yahudi bir aileye mensup olan sanatçı 1930 – 1934 yılları arasında Paris Sorbonne Üniversitesinde Felsefe eğitimi aldı.Daha sonra öğretmen oldu ancak Fransa’nın Almanya tarafından işgali nedeniyle eğitimcilik hakkını kaybetti ve Montparnasse civarında yokluk içinde yaşadı.

  Kendisini meşgul etmek için resim yapmaya başladı. 1942’de Fransız Direnişi’ne karıştığı için tutuklandı ve bir ruh hastalıkları kliniğinde tecride mahkum edildi. Ancak delilikleri etkileyerek klinikten kaçtı.

  Fransa’nın işgalden kurtulmasıyla 1944 yılında ‘Le Sang profond’ isimli şiir kitabını yayınladı. Resim çalışmalarını, Galeri Charpentier’de düzenlenen yeni Ecole de Paris sergisinde sundu ve plaket kazandı.

  1956’da Galerie Bing’de düzenlenen sergisi övgü topladı. 1960 yılında kansere yenik düşerek öldü. Halen Nouvelle École de Paris’in en önemli katılımcısı olarak anılmaktadır.Soyutlamayı ve tasviri, mutasyona uğramış formların halüsinasyon dünyasını taşıdı.

  Savaştan sonra, sanatçı, ilkel sanat formları ve ifadesine olan ilgisini paylaşan Asger Jorn ve diğer avangard yazar ve ressamlarla arkadaş oldu. 12 Şubat 1960’da Fransa’nın Paris şehrinde öldü. Bugün çalışmaları, New York’ta Modern Sanat Müzesi, Washington’daki Hirshhorn Müzesi ve Heykel Bahçesi, Washington’daki D.C. Merkezi ve Centre Centre Georges Pompidou koleksiyonlarında gerçekleştirildi.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Jean_Michel_Atlan_studio

  Sanatçı stüdyosunda çalışırken

  Jean Michel Atlan tablo indexi

  Firavunun Kitabı, Tarih: 1959, Teknik: Tuval üzeri yağlıboya, Orijinal Boyut: 76 x 113 cm

  Diyar, Orjinal Ebadı: 25 x 32,3 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Tarih: 1957


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin