İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı A » Hendrick Avercamp » Hendrick Avercamp Hayatı ve Eserleri

Hendrick Avercamp Hayatı ve Eserleri

  Hendrick Avercamp

  Hendrick Avercamp (1585 – 1634)

  Hollandalı Barok Ressam Hendrick Avercamp 1585’te Amsterdam’da doğdu. Çocukluğunda konuşma zorluğu çeker. Daha sonra çizimle ifadesinin daha güçlü olduğu farkedilir. 18 yaşlarında Amsterdam’a gelen sanatçı Pieter Isaacsz’ın öğrencisi olur. Eserlerinde Flaman ekolünden Gillis von Coninxloo’nun etkileri de görülen sanatçı 1614’de Kampen’e döner ve ömrünün sonuna kadar burada çalışır.

  1614 – 1634 arası çok sayıda kış manzarası üretir. Şık giysili insanlarla dolu kış manzaraları, donmuş bir atmosfer içinde son derece açık seçiktir. Yeğeni ve öğrencisi Barent (Kampen 1612 – 1679). Avercamp ölçüsünde yetenekli olmamakla birlikte aynı tarzda resimler yaptı.

  Yaptığı kış manzaraları yurtdışında bile ünlüydü. Patenci karakterlerini çizme tutkusu büyük olasılıkla ailesiyle birlikte paten yaptığı çocukluğundan gelmektedir. Avercamp’ın doğduğu 16. yüzyılın son çeyreği, Küçük Buz Çağı’nın en soğuk dönemlerinden biriydi.

  Flaman resim geleneği temel olarak Avercamp’ın erken dönem çalışmalarında belirgindir. Resimleri birçok anekdot ile anlatı niteliğindedir. Örneğin, “Patencilerle kış manzarası” resminde yer alan birkaç önemli ayrıntı vardır: bir çift sevişen, çıplak kalçalar ve işeyen bir erkek.

  Avercamp havadan perspektifli boyama tekniğini kullandı. Derinlik, uzaktaki rengin değişmesiyle ortaya çıkarılmaktadır. Öne çıkan nesneler daha hafifken, ön kısımlara ağaçlar veya bir tekne gibi daha zengin renklerde boyanmıştır. Bu teknik, resimdeki derinlik izlenimini güçlendirir. Avercamp ayrıca sığır ve deniz manzaraları çizmiştir.

  Bazen yağlıboya tablolara ucuz bir alternatif olan kağıt çerçeveler kullanıyordu. İlk önce kalem ve mürekkeple çiziyor daha sonra yağlı boya ile çalışıp sonuçlandırıyordu. Bu teknikle bile, Avercamp soluk kışlık renklerini ve buzun nüanslarını gösterebildi.

  Avercamp yaklaşık yüz tablo üretti. Eserlerinin büyük bölümü Amsterdam’daki Rijksmuseum ve Lahey’deki Mauritshuis’ta sergilenmektedir. 20 Kasım 2009’dan 15 Şubat 2010’a kadar Rijksmuseum eserlerinden oluşan “Küçük Buz Çağı” başlıklı bir sergisini düzenlemiştir.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Hendrick Avercamp tablo indexi

  Kış Manzarası ve Paten Kayanlar, Tarih: 1620, Orijinal Boyut: 19 x 36 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Yer: Museum Boymans-van Beuningen, Rotterdam

  Nehir Kenarı, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Orijinal Boyut: 24 x 39 cm


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin