İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı B » Giovanni Baglione » Giovanni Baglione Hayatı ve Eserleri

Giovanni Baglione Hayatı ve Eserleri

  Giovanni Baglione

  Giovanni Baglione (1573 – 1643)

  İtalyan Maniyerist, Barok Ressam Giovanni Baglione 1573’te Roma’da soylu bir Perugia ailesinin çocuğu olarak doğdu. Başlangıçta Giuseppe Cesari’den (ya da Cavaliere d’Arpino) eğitim aldı. Roma, Perugia ve Loreto şehirlerinde çok sayıda kilise resmi çalıştı.

  Yeni yüzyılın başlarında genç Caravaggio’dan ağır bir şekilde etkilendiği bilinmektedir. 1610’larda Bolonez’den de etkilendiği bir evreden sonra, Baglione’nin son stili daha oturdu ve Guercino gibi Roma Erken Barok ressamlarından biri oldu. 1621-1622 yıllarını Fermanando Gonzaga’nın saray sanatçısı olarak Mantua’da geçirdi; burada Venedik’teki muhteşem Gonzaga koleksiyonu tarzını etkiledi.

  Resimlerinin yanısıra sanat tarihi üzerine de çalışmalar yapan sanatçının ölümünden sonra 1644’de Roma’da sanatçı biyografilerini derlediği bir eseri (Le vite de’pittori, scultori, architetti ed intagliatori dal Pontificato de Gregorio XIII del 1572 fino a’ tempi di Papa Urbano VIII nel 1642) yayınlanmıştır. Ayrıca 1639’da Roma’nın yeni kiliseleri üzerine bir çalışma yayınladı. Hem mannerist hem Caravaggio ekolünde bir ressamdı.

  Sanat tarihçisi Steven F. Ostrow sanatçının eserlerini “olağanüstü düzensiz eserleri, öykündüğü çağdaşlarının çoğuyla kıyaslandığında en güçlü palet olarak görülmektedir” diye tanımlar. Tebeşir, kalem ve mürekkep ile yaptığı çizimler resimlerinde nadiren bulunan bir güç ve lirizm ortaya koymaktadır.

  1606’da Papalık şövalyeliği ünvanı kazanmış başarılı bir kariyere sahipti ve Roma’nın Accademia di San Luca’sına uzun süren katılımı ve biyografileri “statü takıntılı bir sanatçı” olduğunu ortaya koymaktadır. 1593’ten ölümüne kadar üç kez başkanlık yaptığı Accademia üyesidir.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Giovanni Baglione tablo indexi

  İlahi Aşkın Dünyevi Sevgiyi Yenişi, Tarih: 1602, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Orijinal Boyut: 179 x 118 cm, Yer: Gemäldegalerie, Berlin

  Meleğin St. Sebastian’ı Tedavi Edişi, Tarih: 1603, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Orijinal Boyut: 95,9 x 75,5 cm

  Virgin ve Çocukları Meleklerle, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Yer: Royal Collection, Londra


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin