İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı B » Claude Joseph Bail » Claude Joseph Bail Hayatı ve Eserleri

Claude Joseph Bail Hayatı ve Eserleri

  Claude Joseph Bail

  Claude Joseph Bail (1862 – 1921)

  Fransız Natüralist Ressam Claude Joseph Bail 1862’de Rhone’da doğdu. Sanatçı resim hayatına babası Antoine Jean Bail (1830-1918)’in yanında başladı, daha sonra Jean Leon Gerome ve ünlü Carolus Duran’dan dersler aldı. Onun ilk başarısı 1878’de daha 16 yaşındayken Fransız Sanatçılar Derneği’nin Paris Salon sergisine katılmasıyla oldu.

  Birkaç yıl sonra, 1886 Salon sergisinde ünlü Le Marmiton (1887) adlı resmi ile Bibelots Cluny Müzesi’nin onur madalyalarından birini kazandı. Le Gouter, Bubbles de savon ve La Servante2 çalışmaları ile 1900 Dünya Fuarı’nda altın madalya kazandı.

  Hollanda ya da Flaman tarzında çalışmalar yapan sanatçı iç mekan sahnelerini yeniden üretmeye çalışmaktadır. Özellikle, odaya gizlice giren güneş ışınlarının ışığıyla oynayarak bir bakırın parlaklığını yapma konusunda uzmanlaşmıştır.

  Daha sonra hizmetçi içeren kompozisyonlara ağırlık vermiştir. 1902’de Hospices de Beaune’e yaptığı ziyaretin ardından yavaş yavaş rahibelerin hayatına ilgi duymaya başladı. Bu ziyaretten sonra, Blessing (1903), bir kadın iç çamaşırı köşesi (1907) veya The Kitchen (1910) isimli eserlerini üretti.

  Hayvan konulu resimler yapsa da, tercihi insanların içsel dünyasını yansıtan resimler oldu ve bu resimlerle ünlendi. Louvre’da gördüğü Chardin‘in resimlerinden etkilendi. Dekor elemanlarında yansıtma ve renk seçiminde sadelik temel karakteristiğini oluşturdu.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Claude Joseph Bail Tablo Listesi

  Dantel Örerken, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya

  Ahçı Yamağı, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Orijinal Boyut: 81,3 x 58,6 cm

  Baba Mektubu, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Orijinal Boyut: 92,7 x 73,7 cm

  Ahçı ve Köpeği, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Orijinal Boyut: 57,8 x 36,8 cm

  Elmalı Natürmort, tekniği tuval üzeri yağlı boya


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin